02 Nisan 2008 04:00

Tren garına sahip çıkmalıyız

Ankara’yla özdeşleşmiş, Yenimahalle ilçe sınırlarının içinde olan tarihi Ankara Garı önüne yapılmak istenen katlı kavşak üzerine KESK’e bağlı Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası...

Paylaş

Ankara’yla özdeşleşmiş, Yenimahalle ilçe sınırlarının içinde olan tarihi Ankara Garı önüne yapılmak istenen katlı kavşak üzerine KESK’e bağlı Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) Ankara Şube Başkanı Ahmet Eroğlu, Ankara Şube Sekreteri Süleyman Enginar ve Ankara Şube Örgütlenme Sekreteri İsmail Özdemir ile görüştük.
Görüşlerini aldığımız demiryolu çalışanlarına göre katlı kavşak projesi, TCDD’nin geniş arazilerinin sermaye gruplarına peşkeş çekilmek amacıyla ortaya atılan, tarihi dokuya zarar veren ayrıca gar ve çevresini otobana çevirecek ve para uğruna can kayıplarını artıracak bir proje. SSGSS konusunda ise bazı sendikaların uzlaşmacı tutumunu eleştiren BTS yöneticileri özellikle ağır iş kollarından biri olan demiryolu taşımacılık sektöründe bulunan üyelerinin yıpranma paylarının kaldırılmasıyla ciddi moral bozukluğu yaşadığını belirttiler.

Belediye tarafından yapılmak istenen katlı kavşak projesine neden karşısınız ve bir taşımacılık sendikasının tepkisini doğuran sebepler nelerdir?
Kamuya ait, halkın ortak kullanımına ait olan birçok kurum özel sektöre devredilmektedir. Demiryollarımız da bu saldırılardan nasibini almaktadır. Demiryollarına ait arazi ve binalar farklı gerekçelerle rant alanı olarak açılmaktadır. Haydarpaşa Garı’nın ardından şimdi de Ankara Garı ranta kurban edilmektedir. Biz kamuya ait olan bu değerlerin elden çıkartılması ve birileri için rant olarak değerlendirilmesine karşı çıkmaktayız. Ayrıca işin şehircilik ve kent yaşamı açısından da sakıncaları bulunmakta. Bizim de içerisinde olduğumuz 60’a yakın demokratik kitle örgütü ve birçok bilim insanı gar önüne yapılacak katlı kavşak ve gar alanı içerisine yapılması düşünülen alışveriş merkezinin Ankaralıların tren garına ulaşımını engelleyeceğini ve Ankara tarihine mal olmuş birçok tarihi yapının zarar göreceğini belirterek bu projenin engellenmesi için bir araya gelmiş bulunmakta.

TCDD yönetiminin bu konuya ilişkin tutumu nedir?
Projenin mimarı Ankara Büyük Şehir Belediyesi’dir. Proje 2007 Mart’ında TCDD’ye iletildiğinde TCDD; yaya ağırlıklı bir güzergahta, yayalar önemsenmeden sadece araç trafiğine yönelik bir düzenleme yapılıyor olması; Genel müdürlük önünden geçen yolun dar olması; meydanın böyle bir düzenleme ile meydan özelliğini tamamen kaybedecek olması; çalışmaların gar gazinosu ve 2. bölge binası gibi tecilli yapılara zarar verecek olması ve 70 yıllık ağaçların köklerine fore kazık çalışmalarının zarar verecek olması gibi gerekçelerden dolayı karşı çıkmıştı. Ancak Mart 2007’de böyle tepki gösteren TCDD yönetimi projede bir tek değişiklik dahi olmamasına rağmen şimdi bu projeyi sahiplenmektedir. Bu bizler ve Ankaralılar açısından anlaşılması mümkün olacak bir şey değildir. Bizler Türkiye’nin her yerinde bu tip uygulamalara karşı mücadele vermekteyiz. En son Kayseri’de benzer bir girişimi hukuki yollar aracılığıyla engellemiş bulunmaktayız. Biz herkesin bu mücadeleye katkı sunmasını ve destek olmasını istemekteyiz. (Ankara/EVRENSEL)
Umut Deveci
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Yenimahalle Belediyesi herkesi mağdur ediyor

SONRAKİ HABER

Ahmet Altan'a "Cumhurbaşkanına hakaret" suçlamasından para cezası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa