02 Nisan 2008 00:00

Ova Mahallesi Adana’da değil mi?

Adana’nın Seyhan ilçesine bağlı 30 bin nüfuslu Ova Mahallesi, yerel yönetim seçimlerinin üzerinden 4 yıl geçmesine rağmen ne bir belediye başkanı gördü ne de sıkıntılarının çözülmesi konusunda bir adım atıldı.

Paylaş

Adana’nın Seyhan ilçesine bağlı 30 bin nüfuslu Ova Mahallesi, yerel yönetim seçimlerinin üzerinden 4 yıl geçmesine rağmen ne bir belediye başkanı gördü ne de sıkıntılarının çözülmesi konusunda bir adım atıldı. 28 Mart 2004 yerel seçimlerinde Ova Mahallesi’ne muhtar olarak seçilen Tufan Özcan, göreve gelmesinin ardından oluşturdukları mahalle meclisi ve sokak temsilcileriyle mahallenin sıkıntılarını içeren bir liste çıkardıklarını dile getiriyor.
Kendisi ile aynı seçimlerde görev başına gelen Seyhan Belediye Başkanı Azim Öztürk’ün sadece 2 dakikalığına kendisi ile görüşmek için mahalleye geldiğiniifade ediyor. 1984’ten bu yana Adana Büyükşehir Belediye Başkanı olan Aytaç Durak’ın ise 4 yıl boyunca mahallenin yakından dahi geçmediğini aktaran Özcan, Kuzey Adana bölgesinde yer alan mahallere her türlü yardımlar yapılırken, kendilerinin en küçük taleplerinin ödenek yok denilerek geri çevrildiğini belirterek, “Bizim mahalle Adana’da değil mi?” diyerek tepki gösteriyor.
‘İmarı kredi için istiyorlar’
Özellikle yoksul Kürt emekçilerinin yaşadığı mahallede muhtarlık görevini her türlü zorluğa rağmen, oluşturduğu sokak temsilcileri ile yürüten Ova Mahallesi Muhtarı Tufan Özcan, mahallenin en büyük sorunu imar konusunda yaşadığını belirtiyor.
Mahallede imar sorununun çözülmemiş olması sebebiyle birçok evin tapusuz olduğunu aktaran Özcan, “Vatandaşların imar sorununun çözülmemesi ise başka bir sorunu ortaya çıkarıyor. Mahallemizde insanların işsizlik, yoksulluk en büyük sorunu olarak sivriliyor. İmar sorununun çözülmesini istiyorlar çünkü borç içinde olan halkın bankalardan kredi alabilmesi için tapu gerekiyor ve bu tapuları alabilmeleri için imar sorununun çözülmesini istiyorlar” diye konuşuyor.
İmar sorununun aynı zamanda birçok sıkıntının çözülmemesine de neden olduğunun altını çizen Özcan, TEK’in bile elektrik direklerinde lamba olmayan sokaklara lamba takmamanın gerekçesi olarak, “Buranın imarda yeri yok lamba takamayız” gerekçesini öne sürdüğünün altını çiziyor.
Kuzeye tesis çok güneye yer yok
Mahallenin bir diğer sorununu ise hiçbir sosyal tesisin olmaması olarak gösteren Özcan, bu konu ile çeşitli seferler belediye yetkilileri ile görüştüklerini ancak, “Burada sosyal alan yapacağımız yer yok” cevabını aldığını dile getiriyor. Aynı tesislerin belediye başkanları tarafından ekonomik olarak daha iyi koşulda olanların yaşadığı Kuzey Adana bölgesinde bir bir açıldığını hatırlatarak, “Belediyelerin mahalleler konusunda nasıl bir ayrım yaptığı ortadadır. Bizim isteklerimiz ‘ödenek yok, yer yok, imar yok’ denilerek savuşturulurken, Kuzey Adana’da belediye başkanları bir bir tesis açıyor. Ova Mahallesi’nde yer yok gerekçesiyle açılmayan tesisler Adana’nın zengin mahallelerinde açılıyor?’ diyerek yapılan ayrımı gözler önüne seriyor.
4 yılda tek hizmet
Yazın gelmesi ile mahallenin en büyük sıkıntılarından biri olan TD8 drenaj kanalından yayılan pis kokuların ortaya çıkacağını da belirten Özcan, bu konu ile ilgili onlarca defa dilekçeler verdiğini, çözülmesi için imza topladıklarını ancak belediyeden yine olumsuz cevaplar aldıklarını söylüyor.
“4 senedir ne hizmet aldınız?” sorusuna “Yalan söylemeyeyim bir yolumuza parke taşı döşediler, toprak olan birkaç yolu da asfaltladılar” diyen Özcan, mahallesinde yaşayanların çoğunlukla işçi ve yoksul halk olduğunu belirterek, 30 bin nüfusu olan bir mahalleye belediye başkanlarının bir kez uğramasını ise bu durumun bir göstergesi olarak yorumluyor. (Adana/EVRENSEL)
Erman Koçak
ÖNCEKİ HABER

‘Seyretme, mücadele et’ uyarısı

SONRAKİ HABER

MÜSİAD: Türk kenevirini tüm Türkiye'de yaygınlaştıracağız

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa