03 Nisan 2008 00:00

Doğudan’ın yeni sayısı çıktı

Doğu Konferansı hareketinin içinden doğan Doğudan dergisinin 4’üncü sayısı çıktı.

Paylaş

Doğu Konferansı hareketinin içinden doğan Doğudan dergisinin 4’üncü sayısı çıktı. “Ortadoğu’da devlet ve demokrasi” konusunun çeşitli yönleriyle mercek altına alındığı dergide, ocak ayında yaşama veda eden “Filistin devriminin filozofu” Corş Habaş unutulmadı.
Doğudan dergisinin, editörlüğünü Atakan Büke’nin yaptığı yeni sayısı yayınlandı. Derginin gündem yazılarında Mehmet Bekaroğlu, Türkiye ve Doğu coğrafyasında son dönemde yaşanan gelişmeleri ve tartışmaları ele alıyor. Nuray Mert ise Kosova’nın bağımsızlığını ilan etmesine uzanan süreci masaya yatırıyor. Derginin kültür ve sanat yazılarında Alaattin Oğuz, “Kemal Tahir’de Türk toplum gerçekliğini” tartışırken, Mehmet Alkış ise 2’nci Uluslararası Kardeş Edebiyatlar Buluşması’nı değerlendiriyor.
Doğudan’ın portreler bölümünde Necmettin Doğan’ın İbn-i Haldun, İlker Cörüt’ün ise Filistin mücadelesinin simgelerinden Corş Habaş üzerine yazıları yer alıyor. Kitabiyat’ta ise Okay Bensoy, İbnülcemal Ahmet Tevfik’in “Velosipet ile Bir Cevelan: 1990’e Doğru İstanbul’dan Bursa’ya Bisikletli Bir Gezi” kitabını, İhsan Rıza ise Ersin Doyran’ın “Bir Direniş Hareketi Olarak Hamas” kitabını tanıtıyor. Ayrıca dergide, Corş Habaş için “Filistin özgürlük hareketinin önderlerinden Hakimu’s-Sevra (Devrimin Filozofu) Corc Habaş’ı kaybettik. O güzel bir insandı, iyi bir hekimdi, yılmaz bir devrimciydi. Filistin halkının başı sağ olsun” ifadesiyle bir taziye ilanı da yer alıyor.
Ortadoğu’da devlet ve demokrasi
Doğudan’ın dördüncü sayısının dosya konusunu ise “Ortadoğu’da Devlet ve Demokrasi: Sorunlar ve Çözümler” oluşturuyor. Dosya yazılarında Edip Asaf Bekaroğlu ile Salim Çevik, şarkiyatçı ve modernleşmeci yaklaşımlardan beslenen ve sivil toplum kavramı etrafında şekillenen tartışmaların bir eleştirisini yapıyor. Elif Uyar İslam ve demokrasi arasındaki ilişkiyi incelerken, İrem Tuncer Asya Tipi Üretim Tarzı ve sol tartışmalarını değerlendirmeye alıyor. Haluk Gerger, Büyük Ortadoğu Projesi çerçevesinde, Ortadoğu’da demokrasinin gelişimi ve demokrasi sorunlarını analiz ediyor. Onur Bakır ise Ortadoğu’da yeni-liberal dönüşüm sürecini Mısır örneği üzerinden masaya yatırıyor.
Meliha Benli Altunışık, Ortadoğu’da petrol ve demokrasi ilişkisini tartışmaya açarken, Koray Büyüktuncer, Ortadoğu’da ulus devlet sorunu ve tartışmalarını ele alıyor. Kıvanç Özcan’ın Müslüman Kardeşler’i birçok yönüyle incelediği yazısını, Zeynep Başer’in İsrail’in Arap vatandaşlarını mercek altına aldığı yazı izliyor. Ayrıca, İhsan Eliaçık, Doğu’da Sünni saltanat ideolojisini, Hatem Ete ise ulus devlet çağında hilafet siyasetini tartışıyor.
Doğu halkları ve aydınları arasındaki iletişimi, işbirliği ve dayanışmayı güçlendirmek için Doğu Konferansı, 2003 yılında kurulmuştu. Haziran 2007’de yayın hayatına başlayan Doğudan dergisinin genel yayın yönetmenliğini Cem Somel yapıyor. (Ankara/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Aziz Nesin’e görkemli gece

SONRAKİ HABER

Karaman belediye başkan adayları kim, önceki seçimlerde ne oldu?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa