03 Nisan 2008 04:00

Gül’den ‘Cargill Yasası’na onay

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, tarım arazilerinde kurulan fabrika ve tesislere yeşil ışık yakan yasayı onayladı. Yasa, Cargill şirketine af getirdiği gerekçesiyle tepki çekiyordu.

Paylaş

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, tarım arazilerinde kurulan fabrika ve tesislere yeşil ışık yakan yasayı onayladı. Yasa, Cargill şirketine af getirdiği gerekçesiyle tepki çekiyordu.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 5751 sayılı “Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu ile Mera Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun”u onayladı. Kanun, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kanuna göre, 11 Ekim 2004 tarihinden önce, gerekli izinler alınmadan tarım dışı amaçla kullanıma açılan arazilerin, “Tarımsal bütünlüğü bozmaması” halinde, “İstenilen amaç” ile kullanımına izin verilecek.
Bu izin için, düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihinden itibaren 1 yıl içinde Tarım ve Köyişleri Bakanlığına başvurulması, hazırlanacak Toprak Koruma Projesine uyulması ve tarım dışı kullanılan tarım arazilerinin her metre karesi için 5 YTL ödenmesi şartı aranacak.
Bu arazi ve tesislerin istenilen amaçla kullanımı için çeşitli kurumlardan alınması gerekli ruhsat, izin gibi işlemler için Tarım ve Köyişleri Bakanlığına başvurulacak.
Başvuru tarihinden itibaren 2 yıl içerisinde işlemler tamamlanıncaya kadar başvuru sahipleri faaliyetlerine devam edecek. Bu süreler içerisinde gerekli izinleri alamayanların üretim faaliyetleri, ilgili idarelerce durdurulacak. Tarım arazisi niteliğinden çıkarılan araziler, ilgili kuruluşlarca başvuru sahibinin isteği doğrultusunda niteliğini değiştirecek.
Tarım arazileri üzerinde, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun talebi üzerine, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımıyla ilgili yatırımlar ile jeotermal kaynaklı teknolojik sera yatırımları için yer tahsisi yapılabilecek.
Yasa, Bursa’da tarım arazisi üzerine kurulu Cargill firmasına af getirdiği gerekçesiyle muhalefetin yoğun eleştirilerine hedef olmuştu. (İstanbul/EVRENSEL)
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Çiftçi destek başvuruları bu ay

SONRAKİ HABER

İngiltere'de Brexit istifaları

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa