03 Nisan 2008 00:00

RANTALYA: Sporda rantın adresi

Antalya Meltem Mahallesi’nde, çeşitli branşlarda amatör sporcu ve spor kulüplerine yıllardır ev sahipliği yapan 100. yıl spor tesisleri yıkılacak.

Paylaş

Antalya Meltem Mahallesi’nde, çeşitli branşlarda amatör sporcu ve spor kulüplerine yıllardır ev sahipliği yapan 100. yıl spor tesisleri yıkılacak.
246 bin 252 metrekarelik arazide kurulu tesislerin bulunduğu yere 30 bin kişilik Stadyum ve 10 bin kişilik Kapalı Spor Salonu inşa edilecek.
İhalesi onaylanan Yeni Yüzüncü Yıl Spor Tesisleri’nin, 2 bin 500 kişilik olimpik yüzme havuzu ile alışveriş ve ticaret merkezini de kapsaması planlanıyor.
Eski Tesisler ise Kızıltoprak’ta Oyak Siteleri arkasında Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne ait 180 dönümlük arsanın Belediye’ye tahsis edilmesinin ardından, şehir merkezine uzak olan Zeytinköy’e taşındı.
Antalya halkı ise şehrin en güzel yerinde; denize, merkeze ve kampa gelen sporcuların kalabileceği otellere –deyim yerindeyse “1 adım mesafede” olan tesislerin yerine inşa edilmesi düşünülen projede “rant” kokusu aldıklarını söylüyor. Yapılacağı öğrenilen iş merkezi ve böylesi gözde bir mekânın kısa zamanda çok para getirecek olması “rant”ı doğruluyor.
Genç sporcular üzgün
Amatör spor kulüpleri başkan ve antrenörleri de olayın çocukları ve onların sosyal faaliyetlerini olumsuz etkileyeceği, dolayısıyla nesillerin sağlıklı gelişemeyeceği görüşünde.
Ayrı ayrı idman ve maç sahalarının yanı sıra Avrupa tescilli uluslararası standartlarda atletizm sahasına sahip olan ve geçtiğimiz yıl içine tenis kortları da eklenen 100. yıl spor tesislerinin yıkılacak olması ise, en çok genç sporcuları üzüyor. Zira bu durum, yerli veya yabancı, amatör veya profesyonel tüm sporcuları şehrin dışında Zeytinköy’deki sahalara taşınmaya mecbur ediyor.
140 bin metrekare alan üzerine inşa edilen Yeni 100. Yıl Spor Tesisleri; FIFA standartlarında 4 adet 1500 seyirci kapasiteli futbol sahası, 1 adet 2 bin seyirci kapasiteli uluslararası standartlarda atletizm pisti, 2 adet 250 seyirci kapasiteli tenis kortu, soyunma ve duş ünitelerine sahip. Ancak sporcular bunun görsel açıdan zengin olmasına rağmen Meltem’deki sahaların yerini asla tutamayacağını belirterek, durumu “Bülbülü altın kafese koymuşlar, ‘Ah memleketim’ demiş” sözleriyle niteliyorlar.
Haberimiz esnasında gittiğimiz atletizm pistinin kalabalığı da dikkat çekiyor. Pist, yılın bu vakitleri diğer şehir ve ülkelerden atletizm kampına gelen atletlerle, birçok farklı milli takımlarla dolup taşıyor. Dünya klasmanının üst sıra sporcularının da ilk tercihi Antalya oluyor. Hemen yanı başında birçok otel bulunan pistin sahile sadece dakikalar süren yakınlığı ise ayrı bir avantaj. Görüşlerini aldığımız Türkiye, Danimarka, Ukrayna Milli Takım oyuncuları hem tatil hem kamp yapabildiklerinin altını çiziyorlar. Sporcuların çoğu, pistin de “30bin kişilik stad ve iş merkezine dönüştürme projesi dahilinde yıkılacağı” haberini bizden öğreniyorlar. Hepsinin duygu ve düşünceleri ise ortak: “Bu akıllıca bir iş olmayacaktır. Bundan hem Antalya hem dünya sporu olumsuz etkilenecek, Antalya uluslararası tercih olmaktan çıkacaktır.”
Belediye başkanı savunuyor
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel “Neden illa Meltem sahaları?” sorusunu:
“Buraya stadyum yapılması projesi 30 yıldır var ama bir türlü gerçekleştirilememiş. Türkiye’nin Avrupa Futbol Şampiyonası adaylığında, maçların yapılması düşünülen 6 kentten birisi Antalya. Federasyon ise, dünyanın hiçbir yerinde bu tür organizasyonlarda, FİFA ve UEFA tarafından kent merkezi dışındaki ve hastanelere uzak stadyumların kabul görmediğini ve Avrupa Şampiyonası adaylığında, maçların yapılacağı kentlerden biri olan Antalya’nın kent dışında bir stadı olmasının, Türkiye’nin adaylığını tehlikeye sokacağını belirttiler. İşte bu yüzden…” şeklinde savunuyor.
Ancak tesisin kaldırılmasıyla asıl neyin tehlikeye gireceğini, “Türkiye’de Futboldan başka sporlar da var. Biz varız” diyen milli atletlerimiz, sporcularımız açıkça dile getiriyor.
Gazetemiz aracılığıyla yetkililere seslenen sporcular, bu olumsuz karardan bir an önce dönülerek spora bu darbenin vurulmamasını istiyorlar. (Antalya/EVRENSEL)
Canan Karakurt
ÖNCEKİ HABER

İlçelere bağlanan belde halkı tedirgin

SONRAKİ HABER

Adana'da su dolan işçi servisinde mahsur kalan 17 işçi kurtarıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa