03 Nisan 2008 00:00

KENTTEN GELEN

Maltepe’deki AKP’li belediye reklam panoları siyaseti yapmakta, gösterişli toplantılar ile göz boyayarak Maltepelileri oyalarken diğer yandan daha çok kazanç, daha çok rant, daha çok para, daha çok yağma telaşındadır.

Paylaş

Maltepe’deki AKP’li belediye reklam panoları siyaseti yapmakta, gösterişli toplantılar ile göz boyayarak Maltepelileri oyalarken diğer yandan daha çok kazanç, daha çok rant, daha çok para, daha çok yağma telaşındadır. AKP’li belediye başkanının gözü paradan başka hiçbir şey görmemektedir. Önce söz vererek vatandaşın oyu alınmıştır. AKP’ye yüzde 72 oranında oy veren Başıbüyük Mahallesi’nde kentsel dönüşüm ve yaşam kalitesini yükseltmek adı altında Başıbüyüklünün evine, arsasına göz dikilmiştir.
Başıbüyüklüler Başıbüyük’e yerleşirken mahallenin ortasında kalan okulun üst tarafındaki heyelan alanına ev yapmamışlardır. Çünkü onlar biliyorlar ki suyun çıktığı, toprağın kaydığı yere ev yapılmaz. Zemin önemlidir. Bu arsa park yapılmak şartı ile Maltepe Belediyesi’ne devredilmiş bir arsadır. Planda park alanı olan bu arsa AKP’li Maltepe Belediyesi tarafından imara plan tadilatı yapılarak konut alanına dönüştürülmüştür. Başıbüyük’te bu arsaya, bu heyelan alanına, suyun çıktığı, toprağın kaydığı yere sosyal konutlar yapmaktadırlar. Amaçları Başıbüyüklüleri buraya taşıyarak sağlam zeminlerdeki alanları boşaltıp bu alanlara yandaş zenginler için lüks villalar yapıp AKP’li eş dost müteahhitlere para kazandırmak, buralardan kazanılan paraların bir kısmını seçim rüşveti olarak dağıtmak, Maltepe’nin talanına devam etmektir. Piyasa kurallarını esas alan rant amaçlı, talana dönük, gerçek hak sahiplerini mağdur eden, vatandaşı yerinden yurdundan eden bir kentsel dönüşüme hayır.
Plan yapmak sadece arsaların imar değerlerini değiştirmek değildir. Kentsel dönüşüm eski binaları yıkıp hak sahiplerini kalitesiz, köhne sosyal konutlara toplamak, yıkılan binaların yerine yenisini yapmak değildir. Kentsel dönüşüm daha kaliteli, depreme dayanıklı yeni beton kuleleri dikmek, çok para kazanmak değildir. Başıbüyük sadece sağlam zeminleri olan, havası temiz, deniz manzaralı arsalar demek değildir.
Başıbüyük, burada yıllardır dişi ve tırnağı ile dağı bağ etmiş, burada doğmuş büyümüş, burada yaşayan insanlar demektir. Bölgenin risk haritası dikkate alınmalı, riskli bölgelere yapı izni verilmemesi, bölge ve çevre koşullarının irdelenmesi bölgede oturan vatandaşların huzur ve mutluluğunun korunması esas alınmalıdır. 40-50 yıl önce Başıbüyük’e gelmiş, ömrünü burayı barınma alanı yapmak için geçirmiş sırtı ile taş, tuğla, kiremit taşımış, yıllarca susuz, yolsuz yaşamış, tırnakları ile kazıya, kazıya yaptıkları evlerini buraya inşa etmişler.
AKP’li belediye daha önceleri buralar belediyenin malı değil diyordu. Şimdi tapusunu Maltepe Belediyesi almış, yani mülkiyet sorunu çözülmüştür. Madem tapusu belediyede, ver vatandaşın tapusunu. Mahalleyi kat karşılığı müteahhide verme. Hem Başıbüyük’ü kat karşılığı müteahhide verip hem de herkesin hakkını vereceğim deme. Yapılan Başıbüyük rantının bölüşüm hesabıdır.
Planları yapanlar kentsel dönüşüm adı altında Başıbüyüklünün evinden, ekmeğinden elini çekmelidir.
*İnşaat Mühendisi
Mehmet Doğan*
ÖNCEKİ HABER

Sokak yetmedi camide dövdüler

SONRAKİ HABER

Esad: Amerikalılara güvenen gruplar; onlar sizi korumayacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa