04 Nisan 2008 04:00

İşçi çocukları 23 Nisan Şenliği’nde buluşacak

Birleşik Metal-İş Sendikası, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla üyelerinin çocuklarına yönelik, ‘İşçi Çocukları Şenliği’ düzenleyecek

Paylaş

Birleşik Metal-İş Sendikası, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla üyelerinin çocuklarına yönelik, ‘İşçi Çocukları Şenliği’ düzenleyecek.
Sendika görevlileri, üyelerinin çocukları için çeşitli etkinliklerden oluşan özel bir program hazırladı. Buna göre, ‘yaşam için su ve çevre’ konulu resim, öykü ve şiir dallarında yarışma düzenlendi. Yarışmaya katılacak 12 yaş altı çocukların, hazırladıkları eserleri, en geç 15 Nisan’a kadar sendika genel merkezine ulaştırmaları gerekiyor. Çocukların eserleri, Yazar-Şair Gülsüm Cengiz, Ressam-Resim Öğretmeni Şakir Sağlam, Karikatürist Canol Karagöz’den oluşan jüri tarafından değerlendirilecek.
Ödüller
23 Nisan’da verilecek
Çocukların sanata ve önemli sosyal konulara duyarlılığını teşvik etme ve özendirici olması amacıyla, her dalda birinci, ikinci ve üçüncü olan çocuklara, ‘eğitim destek ödülleri’ verilecek. Yarışmaya katılan eserler daha sonra sergilenip, kitaplaştırılacak. Ayrıca, 23 Nisan’da sendika üyesi işçilerin çocukları için bir şenlik düzenlenecek. ‘İşçi Çocukları Şenliği’, 23 Nisan akşamı, İstanbul Kartal’daki Bülent Ecevit Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek.
Sendika Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu’nun açış konuşmasıyla başlayacak şenlikte, MASK-KARA Tiyatrosu, ‘Sen, ben yok, biz varız’ isimli müzikli çocuk oyununu sahneleyecek. Yılmaz Çelik’in illüzyon gösterisiyle renklendireceği şenlikte, düzenlen yarışmada ödül alan çocuklar açıklanacak ve ödülleri verilecek. Şenliğin sonunda, Yazar-Şair Gülsüm Cengiz de çocuklar için kitaplarını imzalayacak.
Üyelerimizin ailelerine de ulaşmaya çalışıyoruz
Adnan Serdaroğlu, üyelerin ailelerine de ulaşmaya önem verdiklerini söyledi. Sendika gazetesinde üyelerinin çocukları için özel bir sayfa ayırdıklarını anlatan Serdaroğlu, bu şekilde çocukların da sendikayla tanışmasını, sendika hakkında bilgi sahibi olmasını amaçladıklarını ifade etti. Serdaroğlu, bu sayfa için çocukların da katkılarını aldıklarını dile getirerek, böylelikle çocuklarla bir iletişim olanağı yarattıklarını kaydetti. 23 Nisan gibi Türkiye ve dünya çocukları için özel bir günde, üyelerinin çocukları için ilk kez özel bir etkinlik düzenleme kararı aldıklarını ifade eden Serdaroğlu, bu bayramda, çocukları sendikayla bütünleştirerek, güzel bir gün geçirmelerini sağlamak istediklerini söyledi.
8 Mart’ta da kadın üyelerine ve erkek üyelerinin eşlerine yönelik olarak 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinliği gerçekleştirdiklerini hatırlatan Serdaroğlu, bundan sonraki süreçte de üyelerinin aile fertlerini sendikayla tanışmasını sağlayacak faaliyetlerle bulunacaklarını belirtti. (TOPLUM-YAŞAM)

Tarım işçisi çocuklara İstanbul’dan destek
Adana’da, çadırlardan toplanıp eğitime kazandırılan küçük tarım işçileri, İstanbul Terakki Vakfı Okulu öğrencilerinin başlattığı yardım kampanyasıyla önlük, ayakkabı, çanta ve kırtasiye malzemesine sahip olmanın mutluluğunu yaşıyor.
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) iş birliğiyle Adana’da ‘Pamuk Kadar Beyaz Gelecek İçin’ sloganıyla yürütülen proje, Karataş İlçe Halk Eğitim Merkezince sürdürülüyor. Proje kapsamında toplanan yardımlar titizlikle değerlendirilerek, tarım işçisi ailelerin çocuklarına ulaştırılıyor. Medya aracılığıyla duyurulan projeye yurt genelinden büyük destek gelirken, son olarak İstanbul Terakki Vakfı Okullarının 22 bin YTL maddi yardımda bulundu. Yardımın 10 bin YTL’lik kısmıyla 300 öğrenciye, çorap, önlük, ayakkabı, çanta ve kırtasiye malzemeleri alındı. (TOPLUM-YAŞAM)
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

DTP Newroz olayları için Meclis Araştırması istedi

SONRAKİ HABER

Bir işçi aday portresi: Tuzla bağımsız adayı tersane işçisi Ali Doğan

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa