04 Nisan 2008 04:00

Türkiye’nin ilk ‘çok bacaklı robotu’ tasarlanıyor

Böceklerin hareket kabiliyetleri ve doğayla uyumlu fiziksel yapıları, ‘çok bacaklı robot’ teknolojisine esin kaynağı oldu

Paylaş

Böceklerin hareket kabiliyetleri ve doğayla uyumlu fiziksel yapıları, ‘çok bacaklı robot’ teknolojisine esin kaynağı oldu.
ODTÜ ve Bilkent Üniversitesi’nden bilim adamları, zor arazi koşullarında böceklerdeki gibi üstün hareket yeteneğine ve hayatta kalma becerisine sahip Türkiye’nin ilk çok bacaklı robot tasarımını başlattı. Dünyadaki benzerlerinden daha geniş özelliklerle tasarlanacak ‘SENSOR RHEX’ isimli robot, merdivene tırmanma, seri şekilde zıplama, çok hızlı koşma, takla atma gibi hareketleri yapabilen nadir robotlardan biri olacak.
‘Engeli nasıl aşacağına kendi karar verecek’
Çalışmaları hakkında konuşan Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Uluç Saranlı, ODTÜ öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Afşar Saranlı ve Yrd. Doç. Dr. Yiğit Yazıcıoğlu ile ocak ayında doğal ortamlarda yüksek hareket kabiliyetine sahip çok bacaklı robotların tasarımı için TÜBİTAK desteğiyle bir proje başlattıklarını söyledi. Projede 4 araştırmacı ve 10 öğrenci bulunduğunu söyleyen Saranlı, 3 yıl sürecek proje için TÜBİTAK’tan 250 bin YTL kaynak aldıklarını belirtti. Saranlı, projedeki ana amacın taşlık, kayalık, ağaçlık mekanlar gibi zor arazi koşullarında yüksek hareket kabiliyetine sahip ve kendi başına var olabilecek robotların tasarlanması olduğunu kaydetti. Robota pek çok davranış kabiliyeti kazandırılacağını anlatan Saranlı, “Bir engelle karşılaştığı zaman o engelin üzerinden nasıl atlayacağı, bir çukurla karşılaştığında onu nasıl geçeceği, merdivenlere nasıl tırmanacağı gibi konularda kendi kendine karar verme yetisine sahip bir robot tasarımı olacak” dedi.
Bu tür robotların zor arazi koşullarında insanların yükünü azaltacağını, bilgi kaynağı olarak hizmet edeceğini dile getiren Saranlı, “Örneğin, deprem gibi bir afette yaralıların tespitinde gerekli bilgileri iletebilecek, yaralının bulunduğu noktayı tespit edip ilgililere haber verebilecek, bir savaş anında da mayının bulunduğu arazinin haritasını çıkarabilecek özelliklerle donatılmış bir robot tasarımı olacak” diye konuştu. (TOPLUM-YAŞAM)
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Çözümsüzlüğün bir kalesi düştü

SONRAKİ HABER

Pentagon, Trump'ın IŞİD açıklamasını doğrulamadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa