Küba dostlarından Hürriyet’e tepki

1 Nisan 2008 tarihli Hürriyet Gazetesi’nde Hadi Uluengin’in köşesinde “Fidel’e Destan Cehalet Bostan” başlığıyla yayınlanan yazı tepki topladı. Jose Marti Küba Dostluk Derneği, yazının gazetecilik ilkeleriyle uyuşmadığı ve dost bir ülkenin liderine hakaretler içerdiği için Hürriyet’in Hadi Uluengin’in işine son vermesini istedi


1 Nisan 2008 tarihli Hürriyet Gazetesi’nde Hadi Uluengin’in köşesinde “Fidel’e Destan Cehalet Bostan” başlığıyla yayınlanan yazı tepki topladı. Jose Marti Küba Dostluk Derneği, yazının gazetecilik ilkeleriyle uyuşmadığı ve dost bir ülkenin liderine hakaretler içerdiği için Hürriyet’in Hadi Uluengin’in işine son vermesini istedi.
Jose Marti Küba Dostluk Derneği, Hürriyet Gazetesi yazarı Hadi Uluengin’in Modern Zamanlar adlı köşesinde, “Fidel’e Destan Cehalet Bostan” başlığıyla yazdığı yazıyı “edepsiz bir küfürbazlık ve Küba halkına ve lideri Fidel Castro’ya hakaret ve kin kusma” olarak değerlendirdi. Derneğin dün yaptığı yazılı açıklamada, yazının basın ilkelerine aykırı olduğu kaydedildi. Açıklamada Uluengin için “hiçbir şarlatan ‘sen niye şarlatansın’ sorusuna cevap vermeye zorlanamaz, zira söz konusu olan bir şarlatandır” ifadesi kullanılırken, Hürriyet Gazetesi’nin “böyle bir pespayeliğe sayfalarında yer vermesi kabul edilemez” denildi.
Yazıda küfürlerle anılan Küba eğitim, sağlık, kültür ve barınma sisteminin hizmetlerini herkese eşit ve ücretsiz olarak sağladığı belirtilen açıklamada, Küba’nın bu alanlardaki başarılarının UNESCO, WHO ve UNDP gibi uluslararası kuruluşların raporlarında yer aldığı vurgulandı.
Uluengin’in dost bir ülkenin halkına yönelik hakaretleri için derneğin Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikayette bulunacağı belirtilen açıklamada, “Fidel Castro gibi halkın büyük sevgisini kazanmış, bütün Kübalıların kendi ailelerinden biri olarak gördükleri için ‘Fidel’ olarak seslendiği bir devlet başkanına en hafifi ‘diktatör’ olan birtakım seviyesiz sıfatlarla hakaret etmek ahlak dışı bir davranıştır” denildi. Uluengin’in verdiği malumatların tamamının yalan ve yanlış olduğu söylenen açıklamada, yazarın “iş ilişkisinin kesilmesinin” Hürriyet’in basın ilkelerine bağlı kalmasının tek koşulu olduğu ifade edildi.
Uluengin “Fidel’e destan cehalet bostan” yazısında, Castro için “megolaman Küba diktatörü”, “sahte destan, yalancı efsane”, “sakallı” demişti. Aynı yazıda Küba için “sosyalist cennet ne kelime, sosyalist kerhane” suçlamasını yapan Uluengin, Che için de “totaliter başbozuk” ifadesini kullanmıştı. (Ankara/EVRENSEL)
www.evrensel.net