04 Nisan 2008 00:00

‘AKP’yi değil demokrasiyi destekliyoruz’

Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komisyonu’nda Balkanlar’daki gelişmeler hakkında bilgi veren ve AP üyelerinin sorularını yanıtlayan Olli Rehn, “Bizler Türkiye’de hiçbir partinin destekçiliğini yapmıyoruz. Kendi değerlerimizi savunuyoruz” dedi.

Paylaş

Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komisyonu’nda Balkanlar’daki gelişmeler hakkında bilgi veren ve AP üyelerinin sorularını yanıtlayan Olli Rehn, “Bizler Türkiye’de hiçbir partinin destekçiliğini yapmıyoruz. Kendi değerlerimizi savunuyoruz” dedi.
Müzakere çerçevesi belgesi gereğince hazırlanmakta olan yeni Türk Anayasası’nı incelemenin sorumlulukları alanında olduğunu hatırlatan Olli Rehn, komisyon olarak yapacakları inceleme sonrası yeni Türk Anayasası’nın, AB prensiplerine uyup uymadığı konusunda görüş belirteceklerini bildirdi.
Avrupa Konseyi Venedik Komisyonu 1999 Tüzüğü’ne göre, siyasi partilerin kapatılması için partinin çok aşırı uç davranışlarda bulunması gerektiğini de ifade eden Rehn, “Bu tüzüğe göre, partinin şiddet içeren bir davranışta bulunması, demokratik anayasal emirlere karşı şiddet içeren bir harekette bulunması gerekir. Yargıtay savcısının açtığı bu dava hiç bu duruma uymuyor” dedi. Rehn, AB standartlarına göre AB üyesi devletlerin Türkiye’de tartışılan başörtüsü meselesi gibi politik meseleleri Türkiye’de olduğu gibi mahkemelerde değil, parlamentoda tartıştıklarını, sandıkta karar verdiklerini söyledi.
‘Türkiye çok çalışmalı’
Öte yandan Avrupa Komisyonu Türkiye Masası Direktörü Christian Danielsson, Gaziantep Üniversitesi tarafından düzenlenen “AB İlişkilerine Bakış” adlı konferansta yaptığı konuşmada, Türkiye’nin tam üyeliğinin uzun bir süreç olduğunu belirtirken, “Türkiye ile görüşülmesi planlanan 33 başlıktan sadece 6 tanesi tamamlandı. Diğer başlıkların görüşmeye açılması için çok yoğun çalışılması gerekir” dedi.
Danielsson, Türkiye’nin kararlılıkla hareket etmesi halinde başarılı olacağına inandığını söylerken, Türkiye ile AB arasında bazı alanlarda önemli işbirliklerinin sürdüğünü anlattı. Danielsson, “Avrupa Birliği’nin binlerce işi Türkiye pazarında ve Türkiye’nin de binlerce işi Avrupa pazarındadır. AB önemli ölçüde Türkiye ekonomisini güçlendirdi ve çıtayı yükseltti” dedi.
Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Mehmet Aslan ise AB’ye uyum sürecindeki reform sürecinin iç siyasi sebeplerden dolayı son bir yılda istenilen düzeyde devam etmediğini belirtti. Konunun vakit geçirilmeden üst sıralara alınması gerektiğini savunan Aslan, “Son dönemde, halkımızın AB’ye olan desteğinde azalma var. Bunda, AB’nin tutumundan kaynaklanan sebepler var” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)
ÖNCEKİ HABER

Kürt gazeteciler gününe doğru...

SONRAKİ HABER

MÜSİAD: Türk kenevirini tüm Türkiye'de yaygınlaştıracağız

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa