04 Nisan 2008 04:00

Türk-İş izleme sürecinde, Hak-İş diyalogcu

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası (SSGSS) tasarısının Meclis Genel Kurulu’nda görüşülmesi devam ederken, Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, 13-14 Mart’ta altın vuruşu yaptıklarını, hükümeti masaya çektiklerini, şimdi parlamentodaki görüşmeleri izlemeyi sürdürdüklerini söyledi.

Paylaş

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası (SSGSS) tasarısının Meclis Genel Kurulu’nda görüşülmesi devam ederken, Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, 13-14 Mart’ta altın vuruşu yaptıklarını, hükümeti masaya çektiklerini, şimdi parlamentodaki görüşmeleri izlemeyi sürdürdüklerini söyledi.
Almanya Sendikalar Konfederasyonu (DGB) ile Türkiye- Almanya Sendikal İşbirliği deklerasyonu toplantısında konfederasyon başkanları gazetecilerin SSGSS’ye ilişkin sorularını yanıtladı. Başlangıçta “konu dışı” soru almak istemeyen Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, gazetecilerin ısrarlı soruları karşısında yanıt vermek zorunda kaldı. Kumlu’ya soruları ve yanıtlarını aynen veriyoruz:
Hala aktif olarak izliyor musunuz?
Kumlu, bana soruyorsanız, izliyoruz, izleme sürecindeyiz.
Karşı olduğunuz fiili hizmet zammı aynen geçti... Suskunluğunuzu ne zaman bozacaksınız?
Suskun değiliz biz, niye suskun olalım.
Sizi suskun gördük ama,
(Gülerek) yok, hiç de suskun değiliz.
Türk-İş’e bağlı sendikalar gelinen noktada Başkanlar Kurulu’nun olağanüstü toplanması ve konunun değerlendirilmesini istediler. Başkanlar Kurulu çağrısı yapacak mısınız?
Hangi sendikalar onlar?
Petrol-İş... (Sendikaların sayılmasını beklemedi)
Bakın şimdi karıştırmayalım. Sendikalar değil, sendikalara bağlı şube başkanlarının gazetelerde beyanatlarını görüyoruz. Ama biz işimize bakıyoruz. Tabanın sesini de dinliyoruz.
Çalışma Bakanı ile görüşmeniz oldu mu?
Devamlı görüşüyoruz. Eylem yaptığımız dönemde de görüştük. Şimdi de görüşüyoruz. Özellikle bizimle mutabakat sağladıkları yasanın ilgili maddelerinin geçip geçmemesini kontrol ediyoruz. Takip ediyoruz, ilgili maddelerin gerçekten bize söz verildiği gibi yapıp yapmama konusunda... Konuyla ilgili soru sorun dedik ama...
TGS’nin oturma eyleminin bitişinde Türk-İş’e bağlı sendikalar kitlesel olarak geldi ve Türk-İş ‘seyretmemeli, oynamalıdır, aktif olmalıdır’ dediler...
Basınla beraberdik. Ben yoktum ama Mali Sekreterim oradaydı. Biz EP’nun aldığı kararları takip etmeye devam ediyoruz. Bazı arkadaşlarımız değişik platformlarda, değişik eylemlerde bulunabilirler ama biz görevimizin bilinci içerisindeyiz ve gereğini yapıyoruz.
EP içinde bir çatlak mı oluştu?
Hayır efendim, hayır. Arkadaşlarımız farklı bir eylem planı yaptılar ve uyguladılar. Onlara saygı duyuyoruz.
Eylemin ciddi bir iş olduğunu ve zamanlamasının iyi ayarlanması gerektiğini belirttiniz bir açıklamanızda. Sizce Sosyal güvenlik için eylem zamanı ne zaman...
Bu konuyla ilgili soru sormayın demiştim. Konu EP’nun dağılması olayı falan değil. EP’in gelecekte ne olacağı ile ilgili platformun bileşenleri oturacak, değerlendireceklerdir. Ben diyorum ki, sakalım yanıyor, birileri de çıkmış diyor ki, yanan sakalla sigaramı yakayım. EP olarak 13-14 Mart eylemlerinde biz altın vuruşu hep beraber yaptık. Sonra toplanıp, aktif olarak parlamentoda yasanın değişikliklerini takip edeceğiz dedik. Arkadaşların aldığı kararlara saygı duyuyoruz. Güvenlik güçlerinin eylemlere karşı tavrını kınıyoruz. Ama Türk-İş sadece kazanımlar için eylem yapar diye düşünüyoruz. 13-14 Mart eyleminin neticesinde hükümeti masaya çektik. 20 madde ile gitmişiniz, 17’si aşağı yukarı halledilmiş durumda. En son üç madde, yeni işe girenlere emekli maaşı bağlama oranı ile dört oldu. Bunların Meclis’te takip edilmesi kaanatine vardık. 4-5 örgüt eylem kararı aldılar. Biz de EP’in kararı gereği parlamentoda takip edileceğini söyledik, takip etmeye de devam ediyoruz. (Ankara/EVRENSEL)
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

GÖZLEMEVİ

SONRAKİ HABER

Bir işçi aday portresi: Tuzla bağımsız adayı tersane işçisi Ali Doğan

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa