04 Nisan 2008 00:00

Vartolular insanca yaşama hakkı istiyor!

Dernek şubemizin üyeleri yoğun olarak Eyüp, Kağıthane ve kısmen Şişli ilçesi sınırları içinde yaşamakta.

Paylaş

Dernek şubemizin üyeleri yoğun olarak Eyüp, Kağıthane ve kısmen Şişli ilçesi sınırları içinde yaşamakta. Yerel sorunlarımızın ülke çapında yaşananlardan çok da bağımsız düşünülemeyeceğini en başta belirtmekte yarar var. Az evvel isimlerini saydığım ilçe belediyeleri, örnek olsun; piknik gibi sosyal etkinliklerimize araç tahsis etme tarzı konularda gerçekten yardımcı olmaya çalışmışlardır. Fakat geri kalan hizmetlerden yeteri kadar faydalanabildiğimizi ne yazık ki söyleyemiyoruz.
Başka bir örnek, Ramazan dönemlerinde çok yoğun bir şekilde gıda dağıtımı yapılmasına ve üye tabanımızdan da gıda yardımına ihtiyaç duyan çok sayıda aile olmasına rağmen, belediyeler kendi potansiyel tabanı olarak gördükleri yerlere dağıtım yapmayı daha doğru görmüş olacaklar ki bizlerle hiçbir şekilde irtibata geçilmedi. Benzer şekilde kaymakamlıkların yaptığı fak-fuk-fon olarak bilinen yardımlardan da yeteri verimin alındığını düşünmüyoruz.
Öteki sorunlarımızı kısaca sıralarsak; Nurtepe’deki sinyalizasyon çalışmaları çok yetersiz, Çobançeşme yolunun Kağıthane’yle kesiştiği kavşakta sayısız defa kazalar yaşandı, burada eğer bilimsel bir yol çalışması yapılmaz, sorun kendi haline bırakılırsa, ölümle sonuçlanacak kazaların yaşanması sürpriz olmayacaktır. Yine gece ışıklandırmasının da çok yetersiz olduğu kanaatindeyiz. Nurtepe ile Güzeltepe’yi ayıran ana caddenin deneme pisti olarak kullanılmasından ve acemi sürücülerin burada kazalara neden olmasından büyük endişe duyuyoruz.
Yeşilpınar ve Karadolap’ta oturan ve içinde Vartolu üye tabanımızın da bulunduğu ailelerin her an evlerinin başlarına yıkılması korkusu yaşadıklarını biliyoruz. İnsanların 50 yıldır yaşadıkları ve vergilerini verdikleri yaşam alanları “rant sahalarına” dönüştürülmemelidir.
Biz bir çözüm olarak, gecekondu diye sınıflandırılan tüm binalarda yaşayan ailelerin rızaları alınarak, kentsel dönüşüm ve iyileştirme planlamasının yapılmasını öneriyoruz. Bu öneri, yıkım değil yeni bir gelecek anlamında düşünülmelidir. İsteyen deprem ve çevresel mimariye uygunsa binasını restore etmeli, isteyen 3-5 aile belirlenecek imar planı doğrultusunda kendi evlerini kendileri inşa etmeli ama her koşulda barınma hakkının dokunulmazlığı dikkate alınmalı, müteahhitsel rantlar uğruna halk sokaklara sürülmemelidir.
Belediyelerimiz İstanbul’la artık özdeşleştiğini düşündüğümüz Pierre Loti tepesinin adını Eyüp Sultan olarak değiştirmekle uğraşacağına, yerel sorunlara daha çok kulak kabartmalı, hizmetleri eşit, adil ve zamanında sunmalıdır. AKP’li olsun olmasın, insanların hizmet alma hakları olduğu asla göz ardı edilmemelidir.
Artık insanların ekonomik olduğu kadar kültürel, sosyal ve siyasal ve elbette ki kentsel ihtiyaçları olduğu eskisinden daha çok dikkate alınmalı ve üyelerimiz olsun olmasın çalışma alanımız içerisindeki halkımızın insanca yaşam hakkı içerisinde saydığımız şeylerin bile yetersiz olabileceği kabul edilerek, önyargısız bir yaklaşım geliştirilmelidir.
Bölgemize, inancımıza, dilimize veya kültürümüze göre sınıflandırılmak istemiyoruz!
İstanbul’daki Vartolular Derneği Eyüp Şube Başkanı Veli Beyazgül
ÖNCEKİ HABER

Birlikte mücadele etmeliyiz

SONRAKİ HABER

Çavuşoğlu: ABD'de FETÖ tutuklamaları başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa