05 Nisan 2008 04:00

Ahmedinecad: Askıya alma mazide kaldı

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, Batılı ülkelerin nükleer faaliyetlerin askıya alınması talebini bir kez daha reddetti.

Paylaş

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, Batılı ülkelerin nükleer faaliyetlerin askıya alınması talebini bir kez daha reddetti. Ahmedinecad, Japon Kyodo ajansına verdiği demeçte, “İran’ın uranyum zenginleştirme faaliyetlerini askıya alması müzakere edilecek bir konu değil. İran şu anda nükleer teknolojiye sahip bir ülkedir ve kendi nükleer teknolojisinden vazgeçmek için bir nedeni de yok” diye konuştu. BM Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesi ve Almanya’nın “uranyum zenginleştirmeyi durdurması karşılığında İran’a yeni teşvik paketi hazırlığında olduğunun” ifade edilmesi üzerine de Ahmedinecad, “Uranyum zenginleştirmenin askıya alınması mazide kalan bir konu. İran artık bu dönemi geride bıraktı” ifadesini kullandı. Batılı ülkelerden İran’la müzakereye önkoşullu yaklaşmamalarını isteyen Ahmedinecad, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) dışında hiç kimseyle müzakere etmeyeceklerinin ve nükleer programlarını UAEK kuralları çerçevesinde sürdüreceklerinin altını çizdi.
Ahmedinecad, “bazı Japon şirketlerinin nükleer programı yüzünden İran’da yatırım yapmak istemediklerinin” belirtilmesi üzerine de İran’ın nükleer sorununun siyasi bir mesele olduğunu ifade ederek, “Japonya bağımsız bir ülkedir. Bu yüzden bize karşı girişimleri de bağımsız olmalı ve baskı yapmaktan kaçınmalı” dedi. BM Güvenlik Konseyi geçen ay, nükleer programını durdurmadığı için İran’a karşı üçüncü bir yaptırım kararı almıştı. UAEK Başkanı Muhammed El Baradei’nin İran hakkındaki son raporunun nükleer programı üzerindeki bütün şüpheleri kaldırdığını kaydeden Tahran yönetimi, kararı kabul etmemiş ve dosyanın UAEK’ya dönmesi gerektiği yönündeki görüşünü tekrarlamıştı. (DIŞ HABERLER)
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Nepal seçime gidiyor

SONRAKİ HABER

Ahmet Altan'a "Cumhurbaşkanına hakaret" suçlamasından para cezası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa