05 Nisan 2008 00:00

Göç sorununa insani gözle bakılmalı

Osmanlı Bankası Müzesi’nde Bilgi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Ayhan Kaya...

Paylaş

Osmanlı Bankası Müzesi’nde Bilgi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Ayhan Kaya ‘Siyasi İktisat Söyleşileri’nde “Zorunlu Göç Bağlamında Geri Dönüş ve Entegrasyon” konulu söyleşide,Diyarbakır, Mersin ve İstanbul’da zorunlu göç mağdurlarıyla yapılan mülakatlar aracılığıyla gerçekleştirilen “Günümüz Türkiye’sinde Yaşanan İç Göçler: Geri Dönüş mü, Entegrasyon mu?” başlıklı araştırma projesi sonuçları hakkında bilgi verdi.
Kürt sorunu kullanılıyor
Kaya, 25 yılı geçen bir sürede yaşananların, sınıfsal bir temelde tartışılması gerektiğini söyleyerek, bunun neoliberal siyasal ekonomiden ayrı düşünülmeyeceğini belirtti.
Diyarbakır’da yaptıkları araştırma hakkında bilgi veren Kaya, yerel kaynakların verdiği işsizlik oranının yüzde 78 olduğuna dikkat çekti. Bunun 2 milyon nüfusa sahip Diyarbakır’a yoksulluk olarak yansıdığını ifade eden Kaya, yaşanan işsizliğin şiddeti beraberinde getirdiğini söyledi. Kaya, yaşanan bu duruma karşı Kürt sorununun sürekli dillendirilmesine karşın, yaşanan işsizlik ve yoksulluğun pek dillendirilmediğini kaydetti. Kaya, bunun DTP’den AKP’ye kadar bütün siyasi partiler tarafından görülmediğini ve siyasetin yaşanan bu şiddet ortamından beslendiğini söyledi.
Savaşın kadınları
Kaya, özellikle kadınların karşılaştığı durumu rapora, “Şiddetin siyasallaştırdığı kadınlar: savaşın kadınları” olarak yazdıklarını söyledi. Yaşanan zorunlu göçlerle birlikte oluşan egemen anlayışın “kentler işgal edilecek” şeklinde olduğuna dikkat çeken Kaya, ülkenin batısına ciddi anlamda kitlesel göçlerin olmadığını vurguladı. En yoksulların, bulunduğu kentlerde kaldıklarını ifade eden Kaya, kentlere yerleşen göç mağdurlarının, içinde bulundukları durumun, insani koşullardan çok uzak olduğunu belirtti. Göçlerin ardından geri dönüşlerin çok mümkün olmadığını söyleyen Kaya, insanların kentsel imkanlarla tanıştığını ve daha önce elde edemediği haklara iyi kötü kavuşmuş olmalarının geri dönüşün önünde engel olduğunu söyledi. Kaya, özellikle ataerkil bir anlayıştan sonra kentlere gelen göç mağduru kadınların çalışmak zorunda kalışlarının, namus cinayetlerine zemin yarattığını söyledi. Kaya, göç mağdurlarının mağduriyetinin önlenmesi için onların bulundukları kentte entegre edilmeleri gerektiğini belirterek, var olan egemen yaklaşımla sorunun çözülmesinin de zor olacağını kaydetti. (İstanbul/EVRENSEL)
Şerif Karataş
ÖNCEKİ HABER

‘Amara Yürüyüşçüleri’ne müdahale

SONRAKİ HABER

Esad: Amerikalılara güvenen gruplar; onlar sizi korumayacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa