05 Nisan 2008 00:00

3 milyon mayın imha bekliyor

80’in üzerinde ülkede milyonlarca insanın sağlığı kara mayınları ve savaş artığı patlamamış silahların tehdidi altında.

Paylaş

80’in üzerinde ülkede milyonlarca insanın sağlığı kara mayınları ve savaş artığı patlamamış silahların tehdidi altında. Kara mayınları, her yıl aralarında çocuklarında bulunduğu, çoğunluğu sivil 20 bine yakın insanı öldürüyor ya da sakat bırakıyor. Türkiye’de ise 16 ilde insanların mayın tehdidi altında yaşadığı belirtiliyor.
Mayınsız Bir Türkiye Girişimi, Türkiye’de depolarda imha edilecek 3 milyon mayın bulunduğunu ve her 3 günde 1 kişinin mayın patlaması nedeniyle yaşamını yitirdiğini ya da sakat kaldığını açıkladı. Girişim, “4 Nisan Kara Mayınlarına Karşı Bilinç Oluşturma ve Mücadele Günü” nedeniyle yazılı açıklama yaptı. Binlerce insanın ölmesine ya da sakat kalmasına neden olan antipersonel kara mayınlarının yasaklanmasını sağlayan Ottowa Sözleşmesi’nin üzerinden 10 yıl geçtiğine dikkat çeken girişim, sözleşmeye uyulmadığını hatırlattı. Geçen yıl dünyada 20 bin insanın mayın veya patlayıcı askeri malzeme nedeniyle yaşamını yitirdiğine dikkat çekilen açıklamada, Türkiye’de toprağa gömülü 1 milyon, depolarda ise imha edilmesi gereken 3 milyon mayın bulunduğunu iddia etti.
İHD: Acilen Mayın Eylem Merkezi kurulmalı
Uluslararası anlaşmaların mayınlı alanların temizlenmesine yeterli katkıyı sunamadığını vurgulayan İnsan Hakları Derneği (İHD), mayın kullanılmasının yasal yaptırımlarla düzenlenmesini ve acilen bir Mayın Eylem Merkezi kurulmasını istedi.
İHD, yaptığı yazılı açıklamada, mayınlı alanların işaretlenmesi ve temizlemesi, risk altında bulunanlar için eğitimlerin organizasyonu, mayın mağdurlarının sağlık bakımları ile ekonomik-sosyal uyumunun sağlanması, mayın stoklarının imhası ve mayın kullanılmasının yasal yaptırıma kavuşması için Mayın Eylem Yasası hazırlanması istendi.
25 yıllık çatışma sürecinin bütün taraflarının mayınladıkları alanları kamuoyuna açıklaması gerektiği belirtilen açıklamada, hükümet boşaltılmış köylerde mayın acilen başlatmaya ve bugüne kadar mayın patlamaları dolayısıyla mağduriyete uğrayanlara gerekli tazminat ve ücretsiz sağlık yardımları yapmaya çağrıldı. (Ankara/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Bakan: Madımak’taki kebapçı kapanacak ama...

SONRAKİ HABER

Sudan’da eylemler sürüyor: Eczacılar başkentte greve başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa