05 Nisan 2008 00:00

Hepsi birbirinden yalancı çıktı

Kayseri’nin Ziya Gökalp Mahallesi sınırları içerisinde bulunan ve halk arasında “Yeni Sanayi” olarak bilinen sanayi sitesi çalışanlarıyla SSGSS Yasa Tasarısı’nı ve çalışma koşullarını konuştuk.

Paylaş

Kayseri’nin Ziya Gökalp Mahallesi sınırları içerisinde bulunan ve halk arasında “Yeni Sanayi” olarak bilinen sanayi sitesi çalışanlarıyla SSGSS Yasa Tasarısı’nı ve çalışma koşullarını konuştuk. Gün boyu kir ve pas içinde çalışan Yeni Sanayi işçileri, maaşlarının yetersiz olduğunu ve sosyal güvencelerinin tam olarak karşılanmadığını dile getirdiler. Büyük çoğunluğunun sigortası düzenli olarak yatmayan işçiler, sadece “emeklilik yaşının yükseltilmesi” olarak bildikleri SSGSS’ye karşı ise tepkililer.
Sanayi sitesi çalışanlarından kalfa Hasan Alkan (28), yaşam koşullarını “15 yıldır oto sanayisi sektöründe çalışıyorum. Evli ve 1 çocuk babasıyım. 600 YTL maaş alıyorum ama aldığım maaş ailemi geçindirmeme yetmiyor” sözleriyle açıklarken, SSGSS’yi sorduğumuzda ise “Emeklilik bizim için hayal oldu. Eğer hükümete 65 yaşında emekli olmak mantıklı geliyorsa, onlar o yaşta emekli olsunlar” şeklinde konuştu. TIR tamircisi Ergün Serbest ise “Yaklaşık 12 yıldır çalışıyorum. Yaşım 30, hâlâ bekarım. Böyle giderse evlenmeyi göze almam mümkün değil. Evlenmek ve emekli olmak bizim için hayal oldu” dedi. AKP ve çıkarmak istediği SSGSS Yasa Tasarısı’nı sorduğumuz Serbest, işçilerin artık kimseye güveni kalmadığını belirterek, tepkisini şöyle dile getirdi: “Şu ana kadar birçok siyasi partiye oy verdim, ancak hepsi birbirinden yalancı çıktı. İşsizlik arttı, sosyal haklarımızı hep kaybettik. Bunun için de hırsızlık, gasp gibi olaylar arttı ve artacaktır.” (Kayseri/EVRENSEL)
İbrahim Kızıl
ÖNCEKİ HABER

Mimataş’ta üretim durdu!

SONRAKİ HABER

AKP’li aday camideki kahvaltı etkinliğinde seçim çalışması yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa