06 Nisan 2008 00:00

hastane bahçesi oteli!

Çukurova Üniversite Balcalı Tıp Fakültesi Hastanesi Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden binlerce insanın şifa beklediği bir hastane...

Paylaş

Çukurova Üniversite Balcalı Tıp Fakültesi Hastanesi Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden binlerce insanın şifa beklediği bir hastane.
Sağlık siteminde yaşanan sıkıntılardan dolayı tedavi ve ameliyat tarihleri uzayan hasta ve hasta yakınları tedavi süresince hastane kapılarında beklemek zorunda kalıyorlar. Adana dışından gelenler ise maddi imkansızlıktan dolayı otele gidemedikleri için hastane bahçesinde kendi imkanları ile barınmaya çalışıyorlar. Akşam olunca evlerinden getirdikleri malzemelerle veya arabalarında konaklayan hasta yakınlarının bu eziyeti yıllardan beri devam ediyor. Kendilerine bir muhatap bulamayan aileler, içeride bulunan yakınlarının tedavilerinin aksamasından korktukları için bu uygulamalara ses çıkartamıyorlar.

Hastaneyle ters düşmeyelim
Hasta olan yakınlarının iyileşebilmesi için hastane bahçesine bekleyen hasta yakınları ile görüşebilmek için sabah saatlerinde Balcalı Tıp Fakültesi Hastanesi bahçesinde dolaşıyoruz. Sabah mesai saatinin başlamasından dolayı hasta yakınları işlemlerini halledebilmek için koşuşturma içindeler. Akşam uyumak için hazırladıkları yerlerini toparlayanlar ya sabahın mahmurluğunu atmak için çay bahçelerindeler ya da bir an evvel işlemleri halledebilmek için sıra kapma peşindeler. Dışarıda kalanlar ise buldukları güneş altı yerlerde dinleniyorlar. Çoğunu doğudan gelen ailelerin oluşturduğu insanlar konuşmaktan yana değiller. Nedenleri hemen hemen aynı; “Hastane ile ters düşmeyelim içerde yakınlarımız var.”
Bahçede gezinmemize devam ederken Salih ağabey ve küçük oğlu çıkıyor karşımıza. Salih ağabey, gazeteleri yere serip siper ederek ıslak çimlere yatırdığı oğlunun başında tedavi saatlerinin gelmesini bekliyor. Salih ağabey konuşma isteğimizi geri çevirmiyor ve başlıyoruz sohbete. Osmaniye’den gelmişler tedavi olmak için. Yer yakın gibi dursa da sorunları büyük.

‘Yeşil kartın var derdin var’
Sosyal güvencesi SSK’yı işsizlik nedeniyle kaybeden Salih ağabey şimdi yeşil kartla tedavi ettirmeye çalışıyor oğlunu. Ama hastanelerde yeşil kartlılara çokta iyi davranılmadığını söylüyor. Oğlunun burnundaki et parçasının tehlikeli bir duruma geldiğini dile getiren Salih ağabey söyle sürdürüyor sözlerini: “Oğlumun burnundaki et parçası tedavi ettiremediğimiz için kiste çevirdi. Şimdi doktorlar beyni için zararlı olur diyorlar. Ameliyat olması gerektiğini söylüyorlar. Ancak süresi hep ileri tarihe atılıyor. Bizde maalesef bekliyoruz.” Oğlunun tedavisi için sürekli Balcalı Hastanesine geldiğini anlatan Salih ağabey buradaki hasta yakınlarının sorunlarının yıllardan beri çözülemediğini söylüyor. Ülkede insanların her geçen gün iyice fakirleştiğini aktaran Salih ağabey, “İnsanları artık tedavilerine bile bütçe ayıramıyor. SSK’sı, Yeşil kartı olan bunu sonuna kadar kullanıyor. Olmayanların hali daha da kötü” diyerek halkın içinde bulunduğu durumu özetliyor.

En büyük cevabı biz verebiliriz
Osmaniye’den gelmesine rağmen sabah erken saatlerde yola çıktığını söyleyen Salih ağabey, her gün için masraflarının çok fazla olduğunu, geldiklerinde yemek ihtiyaçlarını ise simit ve bisküvi ile gidermek zorunda kaldıklarını ifade ediyor. Salih ağabey, bütün bu zorluklara rağmen çocuğunu tedavi ettirmekten başka çaresi olmadığını da sözlerine ekliyor. Salih ağabey uzun zamandır iş bulamamaktan da yakınıyor. Ülkede söylendiği gibi bir ekonomik istikrarın olmadığını anlatan Salih ağabey varsa bile halk bunu yaşamadıktan sonra bir anlamının olmadığını anlatıyor. Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı hakkında bilgisi var. Milletvekillerinin kendilerini bir dönemde emekli etmeye çalıştığını sıra halka gelince ise emekliliği çok gördüklerini söylüyor. Halka reva görülenlere en büyük cevabı halkın hep bir ağızdan verebileceğini belirtiyor. Salih ağabey son olarak vergilerini verdiklerini ve hakları olan sağlığı istediklerini belirterek, Balcalı’da hasta yakınlarının yaşadığı sıkıntıların son bulması talep ediyor.

7-13 nisan sağlık haftası
İnsanların sağlık kurallarını öğrenmesi ve sağlıklı yaşama bilincine kavuşması için Birleşmiş Milletler Örgütü 7-13 Nisan tarihleri arasını Sağlık Haftası olarak kabul etti. Her yıl Sağlık Haftası Birleşmiş Milletler’e üye ülkelerde aynı zamanda değerlendirilir. Sağlık Haftası’nın amacı, sağlık bilgisinin ve yardımının geniş halk kitlelerine ulaşmasıdır. Hafta boyunca insan sağlığı konusunda radyolarda konuşmalar yapılır. Televizyonda sağlıkla ilgili programlar sunulur. Gazete ve dergilerde insan sağlığı ile ilgili yazılar yayınlanır. Bu hafta içinde okullarımızda beden sağlığı, beslenme konusunda bilgiler verilir. Birleşmiş Milletler Örgütü, her yıl bir sağlık konusu seçer. O yıl üye ülkelerde konu üzerinde durulur. Seçilen konu bir hastalık ise bu hastalığın tanımı, belirtileri, iyileştirme yöntemleri anlatılır.
Sennur Sezer
ÖNCEKİ HABER

‘bu kapıdan ölüm giremez!’

SONRAKİ HABER

PSAKD, yöneticilerinin derhal serbest bırakılmasını istedi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa