06 Nisan 2008 04:00

Bankalar krizi Almanya’yı vuruyor

Piyasalar kendi yaralarını sarar tezini savunanlar bile artık müdahale çağrısı yapar hale geldi.

Paylaş

Deutsche Bank’ın ilk üç aylık dilimde 2.5 milyar Euro zarar ettiğini açıklaması ardından Bavyera Eyalet Bankası “BayernLB” 4.3 milyar Euro zarar ettiğini ilan etti. Kuzey Ren Vestfalya’daki “WestLB” ise yerel bankaları ve Eyaleti 23 milyar Euro yükün altına soktu.
2007 yılının Eylül ayında diğer bankaların ve mali sermaye kurumlarının menajerlerini “becerisizlikle” eleştiren ve “Kriz bizi etkilemez” diyen Deutsche Bank şefi Josef Ackermann, iki gün önce bankasının 2008’in ilk üç aylık diliminde 2.5 milyar Euro zarar ettiğini açıkladı.
Şubat sonu ve Mart başında piyasaları bu duruma hazırlamaya çalışan Ackermann en son olarak 17 Mart günü basına demeç veren “Bankalar bu sorunu tek başlarına çözemezler, ABD’deki emlak bankalarının yeniden işler haline gelmesini bekleyemeyiz” diye konuşan Ackermann, “Bankaların bu sorunu çözmesi yıllar sürer, bu kadar vaktimiz yok” demişti.
“Piyasa normal koşullarda yarasını kendi sarar” diye konuşan Ackermann, başlayan krizin giderek büyüdüğünü ve kendilerini aştığını ifade etmeye başladı. Bazı iktisatçılar Ackermann’ın bu sözlerini, “Piyasayı daha büyük zarar meblağlarına hazırlamaya çalışıyor” diye yorumladılar. Bankanın 2008 yılı için 8.4 milyar Euro’luk kâr hedefine kesinlikle ulaşamayacağını söyleyen iktisatçılar, “Deutsche Bank 2008’i zararla kapatmazsa iyi” görüşünü savunuyorlar.
WestLB nasıl kurtarıldı
Banka kurtarmalar bütün merkez ülkelerde rutin hale geldi. Alman basını Kuzey Ren Vestfalya’daki (NRW) “WestLB”nin kurtarıldığını duyurdu. Gazeteler “özel ayrıntılara” girmeden verdikleri haberlerde, “sorunun” eyalet hükümetinin ve yerel bankaların katkılarıyla çözüldüğüne dikkat çektiler.
“Handelsblatt” isimli günlük ticaret gazetesi ise manşetten gördüğü haberi, “Bilanço tirikleri WestLB’yi kurtardı” başlığıyla verdi. Haberde WestLB’nin 23 milyar Euro’luk tehlikeli krediyi “sattığı” bildirildi. Habere göre, çürük kredilerin bankaları çökertmesini engellemek üzere İrlanda’da Allianz tekeli tarafından kurulan ve “Allianz-Pimco” tarafından yönetilen bir şirkete satıldığı bildirildi.
Şirketin çürük kredileri çok düşük olan aktüel piyasa fiyatına satın almak yerine başlangıç değerleri üzerinden satın aldığını bildiren Handelsblatt gazetesinde, “Pimco’da bu kredileri zamanı geldiğinde elden çıkartacak” denildi. Ancak Pimco’nun söz konusu kredileri en azından alış fiyatına satamaması durumunda zararın WestLB’ye devredeceği bildirilen haberde,“WestLB’ye ise yerel kamu bankaları (sparkassen) ve eyalet hükümeti kefil oldu” denildi. Kefillerin Pimco’ya 23 milyar Euro’luk güvence verdiğine dikkat çekilen haberde, WestLB’nin kurtarılmasının gerçek olmadığı ifade edildi.
Daha dramatikmiş!
2007’nin son aylarından itibaren emlak kredi krizinden etkileneceği bilenen fakat söz konusu miktarın ne kadar olduğunun bilinmediğini ileri süren Bavyera Eyalet Bankası “BayernLB”, önceki gün 4.3 milyar Euro zarar ettiğini ilan etti. “Durum düşündüğümüzden daha dramatikmiş” denilen açıklamada, sanki banka yönetiminin hiçbir suçu yokmuş gibi tutum alındı.
BayernLB yönetimi, önümüzdeki dönem zararın daha fazla artmaması için yerel kamu bankalarının ve eyalet hükümetinin 4.8 milyar Euro’luk bir meblağa kefil olmasını talep etti. Böylece IKB, SachsenLB ve WestLB’den sonra dördüncü banka olarak BayernLB’de spekülasyonların faturasının emekçilere çıkartılması için devlete başvurdu. (EKONOMİ SERVİSİ)
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

SADEDE GELELİM

SONRAKİ HABER

Ahmet Altan'a "Cumhurbaşkanına hakaret" suçlamasından para cezası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa