Fotoğraf: AA

Malatya’da ‘parametre’ uygulaması

Malatya’da daha önce cadde kenarlarında araç parketmek yasaktı. Ama artık değil. Yeni uygulamaya konulan parkmetre uygulamasına, hem trafiğin yoğunlaşmasından hem de 5 dakikasından dahi 1 YTL alınmasına vatandaş tepkili


Malatya’da daha önce cadde kenarlarında araç parketmek yasaktı. Ama artık değil. Yeni uygulamaya konulan parkmetre uygulamasına, hem trafiğin yoğunlaşmasından hem de 5 dakikasından dahi 1 YTL alınmasına vatandaş tepkili.
Malatyaspor, Malatya Belediyesi tarafından ihaleye verilen parkmetre ihalesini iki ay önce aldı. Belediye tarafından kentin bazı caddelerinde uygulamaya konan parkmetre sistemiyle Malatyaspor’a gelir getirmesi hedefleniyor.
Parkmetre çalışanları kameraya konuşmaya yanaşmasa da, “1 YTL için vatandaş başımızın etini yiyor” demekten kendini alamıyor. Malatya’da cadde ve sokak kenarları parkmetre çalışanları ile araç şoförlerinin koşturmacasına tanık oluyor. Uygulamadan memnun olanlar olsa da tepkili olanların sayısı bir hayli fazla. Parkmetre ücretini verenler için artık araçlarını caddelere parketmek serbest olsa da ‘park yasak’ tabelaları da hala yerinde duruyor.
Mustafa Demir, aracını parkediyor. Parkeder parketmez de parkmetre görevlilieri bitiyor karşısına. Fiş kesiliyor veriyor ücreti. Demir parkmetre uygulamasına yönelik düşüncelerini dile getiriyor: “Malatyada kaç tane otopark var. Yok. Bizim için rahat istediğimiz yere para ver yap parkını. Ama şu anda caddedeki trafik yoğunluğunu görüyor musunuz? İki araç daha parketse tarfik kitlenecek. Parkmetre uygulaması var diye herkes 1-2 YTL için aracını parkediyor. Mantıklı mı sizce?” Demir, Malatyaspor’a katkıların şehrin trafiğini felçederek olmaması gerektiğini söylüyor. Gürsel Cevahir ise farklı bir öneride bulunuyor: “Soykan Parkı’nın altını otopark yapıp üstünü park yapsaydılar. Hem trafik hem de yaya rahatlar. Bu da fazla geliyor. Her 5 dk için 1 milyon verirsen sonu ne olur.” (Malatya/EVRENSEL)
Derya Karaçoban
www.evrensel.net