07 Nisan 2008 00:00

Dem TV’nin yayını niçin kesildi?

Merkezi İstanbul’da bulunan Dem TV, anlaşmalı olduğu Türkshow şirketi tarafından Türksat uydusundan çıkarıldı. Dem TV, bu yüzden yayınlarına ara vermek zorunda kaldı

Paylaş

Merkezi İstanbul’da bulunan Dem TV, anlaşmalı olduğu Türkshow şirketi tarafından Türksat uydusundan çıkarıldı. Dem TV, bu yüzden yayınlarına ara vermek zorunda kaldı.
Alevi kesimin önde gelen televizyonlarından olan Dem TV, Cuma gecesi ‘sansür şoku’ yaşadı. Gerçek Gündem sitesinin haberine göre, yayın yaptıkları uydudaki frekansları devre dışı bırakılan TV yöneticileri, hemen anlaşmalı oldukları Türkshow yetkilileriyle görüştü.
Uydunun sahibi olan Türkshow yetkilileri, “Bize Türksat’tan (sözlü uyarı) geldi. Yayını o yüzden kestik” dedi. Bu açıklama üzerine, Türksat’la görüşen Dem TV, “Bizim böyle bir talimatımız yok” cevabıyla karşı karşıya kaldı.
Dem TV’nin, bir süredir AKP’ye muhalif yayın çizgisi nedeniyle “kanalı satın, AKP’ye yüklenmeyin” şeklinde tekliflerle karşılaştığı öne sürüldü. Dem TV yöneticileri, kanalın yayınının kesilmesi üzerine bir açıklama yaparak yetkililerden açıklama beklediklerini belirtti. Açıklamada şöyle denildi: Türkshow yetkilileriyle yapmış olduğumuz görüşmelerde, yayını kesme talimatının Türksat yetkililerince, ‘sözlük olarak’ kenidlerine verildiği ancak, Türksat ile yapılan görüşmelerde ise, böyle bir talimatlarının olmadığı tarafımıza bildirilmiştir.”
Ülkedeki muhalif kesimlerin sesini ekrana taşımaya çalıştıklarını belirten Dem TV yönetimi, açıklamaya şöyle devam etti: “Yayınımızın kesilmesini, kurumumuz şahsında insan hak ve hürriyetlerine, demokrasiye ve basın özgürlüğüne yapılmış bir saldırı olarak görüyor, yayın kesme talimatının sözlü olarak verilmesinin ve de ortada herhangi bir yasal uyarı bulunmadan yayınımızın kesilmesinin, hangi rejimle yönetilen ülkelerde görülebilecek bir uygulama olduğunu kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.” (MEDYA SERVİSİ)
ÖNCEKİ HABER

Medyaya göre bir zanlının anatomisi

SONRAKİ HABER

Adana'da su dolan işçi servisinde mahsur kalan 17 işçi kurtarıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa