07 Nisan 2008 00:00

AKP’de gözler MKYK’da

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı’nın açtığı kapatma davasının ardından strateji belirlemeye çalışan AKP’de gözler, bugün toplanacak Merkez Karar ve Yürütme Kurulu’na (MKYK) çevrildi

Paylaş

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı’nın açtığı kapatma davasının ardından strateji belirlemeye çalışan AKP’de gözler, bugün toplanacak Merkez Karar ve Yürütme Kurulu’na (MKYK) çevrildi.
Büyük Kongre’den sonra partinin en üst karar ve yönetim organı olan ve aralarından AKP ile yollarını ayıran Abdüllatif Şener’in de bulunduğu 50 kişiden oluşan AKP MKYK, tarihi toplantılarından birini yapacak. AKP Genel Merkezi’nde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında kapatma davasının ardından ilk kez toplanacak olan MKYK’da, AKP’nin bundan sonra izleyeceği strateji belirlenecek.
Kapatma davasının açılmasının ardından, Anayasa’nın siyasi parti kapatmalarını düzenleyen 68 ve 69’uncu maddelerinde değişikliğe gitmeyi planlayan AKP, bu yöndeki çalışmaların tepki görmesi nedeniyle, Avrupa Birliği reformlarını da kapsayan demokratikleşme paketine yöneldi. MKYK’da bu hafta içinde Meclis gündemine getirilmesi ve Meclis’teki siyasi partilerin görüşüne sunulması beklenen Anayasa değişikliğinin, sadece siyasi parti kapatmalarıyla ilgili mi, yoksa geniş kapsamlı bir demokratikleşme paketi mi olacağına karar verilecek. AKP, 15-20 maddelik bir demokratikleşme paketini gündeme getirme kararı alırsa, din dersinin seçmeli olması, vatandaşlık tanımının değiştirilmesi ve özgürlüklerin genişletilmesine ilişkin düzenlemelerin yapılması gündeme gelecek.
301 yer alacak mı?
Türk Ceza Kanunu’nun en tartışmalı maddesi olan ve AB’nin uzun süreden beri ısrarla değiştirilmesini istediği 301. madde konusunda da MKYK’dan bir karar çıkacak. Başbakan Erdoğan, konuyla ilgili olarak “Soysal Güvenlik Yasa Tasarısı’nın ardından ele alacağız” açıklamasını yapmıştı. Hazırlanan paketle ilgili muhalefet partileri ile uzlaşı arayışına girmeyi düşünürken MHP’nin, 301. madde değişikliğinin de bulunduğu pakete sıcak bakmayacağı belirtiliyor.
Erdoğan’a yetki
Öte yandan MKYK toplantısında Başbakan Erdoğan’ın, kapatma davası sürecini yönetmek için yetki alması da bekleniyor. Erdoğan, başta hazırlanmakta olan savunma ve izlenecek diğer stratejiler için yetkili olacak ve bundan sonraki süreci yönetecek. Partide savunma hazırlıkları ise Devlet Bakanı Cemil Çiçek’in başkanlığındaki komisyon tarafından yürütülüyor. 3 Mayıs’a kadar savunmayı Anayasa Mahkemesi’ne vermek zorunda olan AKP’nin, bu süreyi sonuna kadar kullanması ve uzatma talebinde bulunması da bekleniyor. (HABER MERKEZİ)
ÖNCEKİ HABER

‘Türkiye’de muhalefet boşluğu var’

SONRAKİ HABER

Esad: Amerikalılara güvenen gruplar; onlar sizi korumayacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa