Fotoğraf: AA

Newsweek: AKP reform hazırlıyor

Newsweek dergisi son sayısında, AKP Hükümeti’nin “bir çeşit alakart” reform paketini hazırladığını, öngörülen Anayasa değişikliklerinin “yargı yetkilerini sınırlandıracağı ve Türkiye’nin siyasi manzarasını derin bir biçimde değiştireceği” görüşünü dile getirdi


Newsweek dergisi son sayısında, AKP Hükümeti’nin “bir çeşit alakart” reform paketini hazırladığını, öngörülen Anayasa değişikliklerinin “yargı yetkilerini sınırlandıracağı ve Türkiye’nin siyasi manzarasını derin bir biçimde değiştireceği” görüşünü dile getirdi. Dergi, yargının otoritesinin sınırlandırılmasının zbaşka sorunları da gündeme getireceği uyarısını da yaptı.
Newsweek dergisi, son sayısında AKP hakkında açılan kapatma davasını “Yargıçların Saldırısı” başlıklı uzun bir analizde değerlendirdi. Owen Matthews ve Sami Kohen imzalarını taşıyan analizde, bu defa ordunun çok sessiz kaldığı, “katı laik devlet”i savunma görevini yargının üstlendiği öne sürüldü.
Yaşananların temelinde Türkiye’nin kimin tarafından yönetileceği sorununun bulunduğunu savunan Newsweek, AKP tarafından öngörülen Anayasa değişikliklerine de dikkat çekerek “Bu değişiklikler yargının yetkilerini sınırlandıracak ve Türkiye’nin siyasi manzarasını derin bir biçimde değiştirecek” diye yazdı. Analizde, anayasa taslağını hazırlayanlardan Prof. Dr. Ergün Özbudun’un Türkiye’nin mevcut sistemin Batı’daki demokratik standartlardan çok uzak olduğu” yolundaki sözlerine de yer verildi.(HABER MERKEZİ)
www.evrensel.net