08 Nisan 2008 00:00

IMF krize müdahale istedi

IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn, IMF-Dünya Bankası ortak toplantısı öncesi kredi krizinin çözümlenmesi için küresel düzeyde hükümet müdahaleleri istedi.

Paylaş

IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn, IMF-Dünya Bankası ortak toplantısı öncesi kredi krizinin çözümlenmesi için küresel düzeyde hükümet müdahaleleri istedi.
Fransa eski Ekonomi Bakanı Strauss-Kahn, Financial Times gazetesi ile yaptığı söyleşide, kredi krizinin çözümlenmesi için küresel düzeyde hükümetlerin müdahale etmeleri gerektiğini belirterek, “Kamunun müdahalesinin gerektiğinin giderek daha apaçık olduğunu gerçekten düşünüyorum” diye konuştu.
Menkul değerler piyasası, konut piyasası veya bankacılık sektörüne yönelik hükümet müdahalesinin, “üçüncü bir savunma hattı” oluşturacağını, para ve mali politikalarını destekleyeceğini ifade eden Strauss-Kahn, kredi krizinin büyük ölçüde ABD’nin sorunu olduğu savını reddetti.
“Kriz küreseldir” diyen Strauss-Khan, krizden Çin ve Hindistan gibi kalkınmakta olan ülkelerin de etkileneceğini kaydetti. Kredilerin yeniden yapılandırılması konusunda çaba gösterilmesini de isteyen Strauss-Kahn, IMF’nin bu hafta küresel ekonomik tahminleri gözden geçireceğini belirterek, “Birkaç gün içerisinde yayınlayacağımız tahminler pek iyimser değil” dedi.
IMF Başkanı, yüksek ürün fiyatlarının, merkez bankalarının büyüme riskleri ile mücadele kabiliyetlerini olumsuz etkilediğini de söyledi.
Maliye bakanları baskı altında olacak
Bu arada, Strauss-Khan’ın açıklamalarını yorumlayan Financial Times de, “Şimdiye kadar başta ABD’de olmak üzere otoriteler, piyasa likiditesini desteklemek için giderek artan agresif önlemleri kullandı, ancak geçen aydaki Bear Stearns bankasını kurtarma operasyonunun dışında finansal sisteme müdahale etmekten kaçındı” diye yazdı.
Son aylarda maliye bankaları ve merkez bankalarının kulislerde olası müdahaleler konusunda fikir alışverişinde bulunduğunu kaydeden gazete, Avro bölgesi ve ABD’deki siyaset yapıcılarının çoğunun ise kamunun geniş müdahalesi gerektiğine henüz inanmadığını belirtti.
Ancak Financial Times, Strauss Khan’ın çağrısının bakanlar ve merkez bankalarının üzerindeki baskıları artıracağını da ifade etti. (Londra/ANKA)
ÖNCEKİ HABER

‘İstediğimiz olmazsa mücadele başlatırız!’

SONRAKİ HABER

Marx’ın mezarına yönelik saldırılara tepki: Korkunun ecele faydası yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa