08 Nisan 2008 04:00

Özsöğüt serbest bırakılsın

Halen cezaevinde tutuklu bulunan SES MYK Üyesi Meryem Özsöğüt’ün serbest bırakılmasını isteyen SES üye ve yöneticileri, Güvenpark’ta eylem yaptı.

Paylaş

Halen cezaevinde tutuklu bulunan SES MYK Üyesi Meryem Özsöğüt’ün serbest bırakılmasını isteyen SES üye ve yöneticileri, Güvenpark’ta eylem yaptı.
Güvenpark’ın Adalet Bakanlığı tarafındaki girişinde, “Meryem Özsöğüt’e özgürlük” pankartı açan SES’lilere, KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul, DİSK Genel Sekreteri Tayfun Görgün, Genel-İş Yöneticisi İsmail Özhamarat ile KESK ve bağlı sendikaların yöneticileri destek verdi.
SES Genel Başkanı Köksal Aydın, basın açıklamasına katıldığı gerekçesi ile tutuklanan MYK üyeleri Özsöğüt’ün, son iki duruşmada tahliye edilmediğine dikkat çekerek iddianamede, “İkametlerinde çıkan örgütsel dokümanların yoğunluğu göz önüne alındığında, sanıkların konumları terör örgütü üyeliğine ulaştığı anlaşılmakta” denildiğini belirtti. Aydın, “yoğunlaştırılmış doküman”ın ne anlama geldiğinin açıklanmasını istedi.
Bir sendika yöneticisinin bilgiye hangi yollarla, nasıl ulaşacağını; kitap okumanın, evinde yayın bulundurmanın suç sayıldığı 12 Eylül günlerine mi dönüldüğünü soran Aydın, “Bunlar suç ise evindeki kütüphanesinde çok kitabı bulunan herkes, herhangi bir örgütün mensubu olarak tutuklanabilir” dedi. Özsöğüt’ün böylesi gerekçelerle tutuklanmasının, “sendikal haklar ve özgürlükler mücadelesinin engellenmesi girişimi” olduğunu belirten Aydın, bu hukuksuzluğa bir an önce son verilmesini ve adil yargılama yapılmasını istedi.
KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul da Özsöğüt’ün, hukuki ve demokratik değerler aşılarak tutuklandığını, hiçbir şekilde, bilgisayar dokümanları ya da yoğunlaştırılmış dokümanların tutuklanma gerekçesi olamayacağını dile getirdi. Özsöğüt’ün serbest bırakılması için uluslararası sendikal örgütlere başvurduklarını, Adalet Bakanlığı ve hükümet nezdinde girişimlerde bulunduklarını belirten Tombul, adresi, yeri belli bir sendika yöneticisinin tutuklu yargılanmasının doğru olmadığını, Özsöğüt’ün bir an önce serbest bırakılması gerektiğini söyledi. (Ankara/EVRENSEL)
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Vicdan Baykara yeniden başkan

SONRAKİ HABER

Ahmet Altan'a "Cumhurbaşkanına hakaret" suçlamasından para cezası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa