Gülen’in beraat kararına itiraz

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Terörle Mücadele Kanunu’na muhalefetten yargılanan Fethullah Gülen’in beraatini onayan Yargıtay 9. Ceza Dairesi kararına itiraz etti.


Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Terörle Mücadele Kanunu’na muhalefetten yargılanan Fethullah Gülen’in beraatini onayan Yargıtay 9. Ceza Dairesi kararına itiraz etti. Başsavcılığın itirazında, “Laik düzeni yıkmak amacıyla örgüt oluşturan ve yöneten sanığın eyleminin TCK’nın 313. maddesi unsurları itibariyle tartışılıp değerlendirildiğinde cürüm işlemek için teşekkül meydana getirilmesi suçunda aranan delillerin yeterli ve kesin olduğu görülmüştür” tespiti yapıldı.
Sanığın yargılamaya konu eylemlerinin eski Türk Ceza Kanunu’ndaki “cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak ve bu teşekkülü yönetmek” suçunu oluşturduğunu ileri süren Başsavcılık, bu suç için öngörülen zamanaşımının dolduğuna işaret ederek, kamu davasının düşürülmesini istedi.
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı itirazı Yargıtay Birinci Başkanlığı’na gönderdi. İtirazı, Yargıtay Ceza Genel Kurulu görüşerek karara bağlayacak. (HABER MERKEZİ)
www.evrensel.net