08 Nisan 2008 00:00

Karşıyaka’nın sorunları

İzmir’in Karşıyaka ilçesi en büyük ilçelerden biri olmaya adayken, AKP Hükümeti’nin almış olduğu siyasi bir kararla bölünmek isteniyor.

Paylaş

İzmir’in Karşıyaka ilçesi en büyük ilçelerden biri olmaya adayken, AKP Hükümeti’nin almış olduğu siyasi bir kararla bölünmek isteniyor. Meclis’ten geçen yasa tasarısıyla Bayraklı semti ilçe olarak Karşıyaka’nın birçok mahallesi ve Bornova’nın bazı mahalleleri Bayraklı’ya bağlanacak. Karşıyakalılar bu durumun şaşkınlığını üzerlerinden atamayıp Anayasa Mahkemesi’nin vereceği kararı dört gözle beklemeye başladılar.
Karşıyakalılar kendilerini ‘35 buçuk’ plakasıyla anıp İzmir’in yarısı olduklarını hep söylerler. Ama maalesef, AKP’nin siyasi hırsı Karşıyakalıları şaşırtmasa gerek. Halk bu duruma tepkisini, basın açıklamalarıyla gösterip mahallelere konulan referandum sandıklarıyla, yüzde 99.9 hayır oyuyla bu durumu kabullenmediğini belirtse de AKP’nin isteklerine kulağını tıkayıp gözünü kapatması hiç de yeni bir olay değildir. Daha önce de PETKİM, TÜPRAŞ, TELEKOM vb. kurumların özelleştirmesinde, sağlık ocaklarının kapatılması konusunda, SSGSS Tasarısı’nın hazırlanması ve yasalaşması için göstermiş olduğu çabada AKP’nin kimin yanında olduğu görülmüştür.
Karşıyaka halkı, Karşıyaka’ya üniversite, yeni hastane ve sağlık ocakları beklerken; 50-60 öğrencisiyle ikili eğitim yapan okulların durumunun düzeltilerek yeni okullar açılmasını beklerken; yeni kültür merkezleri, oyun sahaları, parklar beklerken; hatta il olmayı beklerken AKP’nin bu kararı Karşıyakalıları AKP’ye karşı mücadele etmeye yöneltmelidir. Karşıyaka halkı mücadeleye atılmalı, bütün halk güçleri bir araya gelmelidir. Karşıyaka 1980 öncesi mücadele geleneğini tekrar yakalamalıdır. Bu konuda en ön saflarda mücadele etme görevi de Karşıyaka’dan ayrılmasına karar verilen Yamanlar, Gümüşpala, Postacılar, Emek, Onur ve Doğançay halkına düşmektedir.
Önümüzdeki belki de erkene alınacak yerel yönetimler seçiminde AKP’ye gerekli dersi verip, demokratik güçler bir araya gelerek ortak bir yerel yönetim adayı belirlemelidir. Karşıyaka halkının yıllardır kurmuş olduğu kent meclisi Karşıyaka için bir şans olup, yerel yönetim seçimlerinde öncü görevi oynamalıdır. Demokratik bir platform oluşturmada kent meclisine büyük görev düşmektedir.
Karşıyaka’nın sorunlarını çözmenin, Karşıyaka’yı yaşanabilir bir kent haline getirmenin, Anadolu Caddesi’nin altı ve üstü ayrımını kaldırmanın yolu, halkın demokratik yerel yönetimi kurmasından geçer. Demokrasinin ve barışın tadına böyle bir yönetimle varılabilir.
Aliekber Ökdemir-Eğitimci (İZMİR)
ÖNCEKİ HABER

Okullarımızdaki kantin, otopark işletmeciliği

SONRAKİ HABER

Esad: Amerikalılara güvenen gruplar; onlar sizi korumayacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa