08 Nisan 2008 00:00

Eylemlerin verdiği coşkuyla 1 Mayıs alanlarına

Bundan yıllar önce başlatılan ve bugünlerde en can alıcı haliyle ülkemizde baş gösteren özelleştirme furyası ve bu furyaya karşı direniş hala devam etmektedir.

Paylaş

Bundan yıllar önce başlatılan ve bugünlerde en can alıcı haliyle ülkemizde baş gösteren özelleştirme furyası ve bu furyaya karşı direniş hala devam etmektedir. Mücadelenin emek dünyası tarafında koşullar her ne kadar kısıtlı ve zayıf olsa da, mücadeleden kopmadan inançlı ve azimli adımlarla ilerliyoruz. çünkü biliyoruz ki; Haklıyız kazanacağız....
Geçenlerde Emek Platformu henüz hükümet yetkilileriyle anlaşmadan önce Kartal’da haklı taleplerini dile getiren bir eylem düzenlemişlerdi. bu eylemden haberimiz olmadığından dolayı başlangıcına katılamadık. Haber geldiğinde ise derste olmamıza rağmen kısıtlı olanaklar içerisinde de olsa arkadaşlara duyurduk en az 50 kişiyle eyleme katılım sağladık. Dershaneden çıktık, eylem yerine varana kadar emek dünyasından taraf sloganlarla yürüyüş yaptık. Eylem yerine geldiğimizde işçiler bizi beklemiyor olmalılardı ki kendi işlerini bırakıp bizleri seyre daldılar. Önce gülümsediler sonra alkışladılar. Eylem yaklaşık 2 saat sürdü ve bizler her dakikasını doldurmayı bildik. İşçilerle beraber slogan attık. el ele kol kola halay çektik. Alkışladık, alkışlandık. kısacası her hareketimizle mücadelede ortak olduğumuzu , omuz omuza olduğumuzu gösterdik.
Kartal’daki eylem gibi, Türkiye’nin dört bir yanında bu tür eylemler yapıldı ve sonuç olarak hükümete yasa tasarısında geri adım attırıldı. Fakat bazı sendikaların hükümet yanlısı tavırları, emekçinin değil sermayenin çıkarını düşünmesi, yapılan bir çok eylemi ve anlamını boşluğa düşürdü. Fakat herkes bilir ki; hak verilmez, alınır. bu işbirliğine ve saldırıya hala bir çok dernek, sendika ve emek taraftarı siyasi örgütler direniyor, direnişi daha da örgütlemeye çaba sarf ediyor. Bu anlayışla geçen pazar Kartal’da Kadıköy’de ve başka birçok yerde eylemler düzenlendi. Sermaye saldırıları karşısında teslim bayrağının çekilmediği, çekilmeyeceği gösterildi.
Emek dünyası her geçen gün biraz daha politikleşiyor ve işçiler her geçen gün biraz daha sınıfının ayırtına varıyor. Toplumun genelinde burjuva partilerine ve sermayeye karşı uyanış artarak ilerliyor. Örneğin; Başıbüyük’te, Sulukule’de Kartal’da Tuzla’da halkın kendi haklarının farkına varması için gençliğe düşen örgütlenmesi ve sınıfının yanında ki yerini almasıdır. Bunun için işçi sınıfının ve sistemin ezdiği sömürdüğü her kesimin yanında olalım. Emeğin verdiği coşkuyla 1 Mayıs’ta alanlarda buluşalım.
Caner Turan (Kartal/İSTANBUL)
ÖNCEKİ HABER

KENTTEN GELEN

SONRAKİ HABER

Erdoğan, Cumhur ittifakını desteklemeyeni ‘çete’ ilan ediyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa