08 Nisan 2008 00:00

Herkes için dağcılık

Zenginlerin yaptığı bir spor olarak bildiğimiz bir alan dağcılık. Dağcılık genellikle, turizmin yoğunlukta olduğu yerlerde yapılır.

Paylaş

Zenginlerin yaptığı bir spor olarak bildiğimiz bir alan dağcılık. Dağcılık genellikle, turizmin yoğunlukta olduğu yerlerde yapılır. İşçi ve emekçi insanların ulaşacağı yerlerde pek fazla bulunmaz. Kartal’da dağcılık ile ilgilenen işçi gençlerin bir araya gelmesiyle kurulan dernek herkesin, bu özel spor dalına ulaşmasını sağlıyor. Kartal’da bulunan bu özel spor kulübünden çoğunlukla haberdar değiliz.
Biz de önemli bir spor dalı olarak gördüğümüz dağcılıkla ilgilenen ve Kartal’da herkes için yapılan spor kulübünün kurucularıyla spora olan ilgilerini ve bilgilerini konuştuk. Sporculuktan önce işçilik yaptıklarını ifade eden kulübün kurucuları, ‘huzur’ ve ‘rahat’ için spor dallarıyla ilgilenilmesi gerektiğini vurguladılar.
İşçilikten spor kulübü yöneticiliğine
Kartal Dağcılık ve Doğa Sporları Derneği’nin Başkanı Ayhan Tarhan, Kartal’a spor kulübü kazandırdıkları için memnun olduklarını ifade ederek, 1993’ten beri bir grup arkadaşıyla birlikte sporla ilgilenerek kurduklarını kaydetti. 2005 yılında arkadaşlarıyla birlikte dağcılık üzerine eğitim aldıklarını dile getiren Tarhan, eğitimlerini tamamladıktan sonra 50 civarında arkadaşıyla örgütlenip, dağcılık ve doğa sporları dalında kulüp kurduklarını söyledi.
1980 öncesine kadar dağcılık sporunun ‘zenginler sporu’ olduğunu anlatan Tarhan, dağcılık sporunun yaygınlaştığı ilk alanın üniversiteler olduğunu belirtti.
Dağcılık üzerine bilgi vermeyi sürdüren Tarhan, dağcılık sporuna 1980’de halkın ilgi duyduğunu aktararak, daha sonraları da sosyal aktivite olarak geliştiğinden bahsetti. Spor dallarının toplumda çevre bilincini geliştirdiğini kaydeden Tarhan, insanların spor dalı sayesinde doğayı sevdiklerini ve korumaya çalıştıklarına dikkat çekti. “Büyük kentin stresini atacağımız yer doğadır” diyen Tarhan, insan ruhunun, gücünü ve enerjini dinlendirebileceği yerin merkezinin doğa olduğunu sözlerine ekledi. “Kartal çevresinde olan ve değişik fabrikalarda çalışan bir grup arkadaş olarak, ‘doğada olalım’ başlığıyla bir araya gelip, dağcılık spor dalına başladık. Daha sonraları spor hayatı, bizlerde belli bir yaşam biçimi haline geldi” diye konuşan Tarhan, doğada kendilerini daha özgür hissettiklerini söyledi.
Bayanlar için de dağcılık zor değil
Kartal Dağcılık ve Doğa Sporları Derneği’nin Başkan Yardımcısı Çiğdem İlhan ise bayan temsilciler olarak kulüpte 20 kişi olduklarını ifade etti. İşçi olduğunu belirten İlhan, kulüplerine çeşitli mesleklerden insanların ilgi duyduğunu ve bayanlar için dağcılığın zor olmadığını kaydetti. “Genel olarak dağcılık sporu, kent yaşamından, yaşamın stres ve yorgunluğundan bir kaçış, doğada dinlenme ihtiyacından doğmuştur. Özellikle de çalışan insanlarda bu istek çok fazla kendini ihtiyaç olarak dayatır” şeklinde konuşan İlhan, sporla bayanların yaşamına daha çok huzur geleceğini aktardı.
Kartal Dağcılık ve Doğa Sporları Derneği’nin başkan yardımcılarından Mahsuni Çalışkan’nın işçi olduğunu sözlerine ekleyen Çalışkan, Tarhan ile birlikte işçilik yaptığını anlatarak sendikal mücadele geçmişleri olduğunu ve dağcılık sporu ile işçi yaşamı arasında çok yakın bir ilişki olduğundan söz etti. Haftalık yorgunluğu atmak için doğayla buluşulmasını öneren Çalışkan sözlerine şunları ekledi, “Yanlış da anlaşılmasın. Bu spor dalı, işçi yaşamından, sorunlarından da bir kaçış mı? Biz asla böyle düşünmüyoruz. Genelde işçi, emekçi eylemlerini pek kaçırmayız.” (İstanbul/EVRENSEL)
Taylan Zengi
ÖNCEKİ HABER

Atalar’a sahne açılıyor

SONRAKİ HABER

Esad: Amerikalılara güvenen gruplar; onlar sizi korumayacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa