KENTTEN GELEN

 • Karşıyaka’da çok katlı otopark inşaatı, daha Bahriye Üçok Bulvarı trafiğe açılmadan gündeme geldi.


  Karşıyaka’da çok katlı otopark inşaatı, daha Bahriye Üçok Bulvarı trafiğe açılmadan gündeme geldi. Büyükşehir Belediye Başkanı Yüksel Çakmur, 1989 yerel seçimlerinden sonra Karşıyaka Belediyesinden otopark için yer göstermesini istedi. Cihan Türsen yönetimi de söz konusu alanı gösterdi ve katlı otopark için start verildi. Oysa ilgili alan SİT alanıydı ve onlarca yaşlı ağaç, çam ve sakız ağacı bulunuyordu. SBP ilçe yönetimi olarak, Belediye yöneticileri ile görüştük. Alternatif önermemizi istediler. Biz de ilgili odalardan görüş istedik, odaların önerisi yer altı otoparkı yapılması yönündeydi. Biz de bu öneriyi ilettik. Maliyeti yüksek olur gerekçesiyle önerimizi ret ettiler. Oysa oralar daha yeni yeni yapılaşmaya başlamıştı. Sonra bir gece saat 23.00 sularında ağaçları kesen motor uğultusuyla karşılaştık. Parktaki ağaçlar kesiliyordu, müdahale ettik. Çevrede oturan halkın katkısıyla kesimi durdurduk. Emniyet görevlileri geldi.
  İki arkadaş kendimizi ağaçlara zincirledik. Medya ve halkın da müdahalesiyle kesim ekibi ve polis çekilmek zorunda kaldı. Gece sabaha kadar bir grup arkadaş nöbet tuttuk. Sabah mesaiye gideceğimizden dolayı dönemin Yeşiller Partisi İl Başkanı Ayşe Tosuner ve arkadaşlarına nöbeti devrettik. Ancak öğlene doğru emniyet güçleri orada bekleyen arkadaşları karga tulumba polis otolarına doldurarak uzaklaştırdı ve ağaçlar kesildi.
  Bizler hukukçu arkadaşlarımızın yardımıyla Karşıyaka Cumhuriyet Savcılığına dava açtık. Valiliğe ve Kültür Bakanlığına başvurduk. Dönemin Kültür Bakanı Fikri Sağlar, derhal yapının durdurulması gerektiği konusunda yazı gönderdi, buna rağmen temel atma töreni engellenemedi. Tekrar suç duyurusunda bulunduk, imza topladık. Bildiri dağıttık, fidan dikme eylemi yaptık ancak ne yaptıysak sonuç alamadık. Bu arada çevreci avukatlar devreye girdi. Yüksel Çakmur, dev panolarla avukatları halk düşmanı ve vatan haini ilan etti. Bir yandan siyasi ve hukuksal mücadele devam etti ama öte yandan inşaat da kat kat yükseldi. Mahkemenin yürütmeyi durdurma kararına rağmen trilyonlar harcanarak yapıldı sonunda ruhsatsız ve kaçak yapı olduğundan mahkeme yıkım kararı verdi.
  Çakmur tarafından başlatılıp Özfatura tarafından devam ettirilen otopark mücadelesinde hukuk üstün gelmişti. Ama karar uygulamaya konulmadı. Uzun süre dolmuş durağı olarak kullandılar. Kapalı alan olduğundan inanılmaz hava kirliliği yaratıyordu. Gaz ölçümü yaptırdık halk sağlığına aykırı olan bu uygulamanın durdurulmasını istedik, dinlemediler. Halka yıllarca egzoz dumanı yutturmaya devam ettiler.
  Yerel ve genel seçimlere bu ahval ve şeriat altında girdik. Can Yücel’in deyimiyle “Laik ve İzmir’e layık” Ahmet Piriştina, başkan seçilince İzmir’in diğer yerlerindeki kent katliamları aleyhine olan mahkeme kararları tek tek uygulamaya konuldu ve otopark yıkıldı. Yaklaşık 15 yıl sonra da daha baştan bizlerin önerdiği yer altı otoparkı çok daha büyük maliyetlere yapıldı.
  Ve geldik bu güne… Sendikalı işçileri işten atan, başta Karşıyaka otopark vukuatı olmak üzere Karşıyaka sahil yolu projesi (kısmen engelledik), Kordon dolgu rezaleti, Alsancak liman viyadükleri, Konak meydanına iş merkezi yapma girişimi (engellendi) gibi sicili kabarık olan eski belediye başkanı Çakmur’un, İhsan Alyanak’ın cenaze töreninde Baykal’dan start alarak yeniden aday olmaya soyunduğu görülüyor.
  İdris Melek
  www.evrensel.net