09 Nisan 2008 00:00

Meşaleyi kapma sevdası

Bu yıl yapılacak olimpiyatlar için Çin Halk Cumhuriyeti’inde hazırlıklar tamamlanmaya çalışılırken, batıda başka türlü hazırlıklar söz konusu.

Paylaş

Bu yıl yapılacak olimpiyatlar için Çin Halk Cumhuriyeti’inde hazırlıklar tamamlanmaya çalışılırken, batıda başka türlü hazırlıklar söz konusu. Bir süredir, Çin’in ekonomik ve siyasi gelişmesinin önüne geçmeye çalışan batılı güçler, yaklaşan olimpiyatlar öncesinde bir yandan Tibet’teki isyanlar, diğer yandan da insan hakları ve çevre sorunları üzerinden Çin’e karşı amansız bir kampanya sürdürüyorlar.
Dünyanın çeşitli kentlerinde dolaştırılan ve sürekli olarak protestocuların hedefi olan olimpiyat meşalesi, İngiltere’de de protestolar ve protestocular eşliğinde gezdirildi. Tibet’e özgürlük isteyen ve içinde çok sayıda İngilizin de bulunduğu protestocular, adeta meşale ile beraber koştular. Meşale, üç ayrı noktada koşucuların elinden alınmaya çalışılırken, her seferinde polis olaya müdahale etti. Buna karşın polisler, protestocuların meşaleyi taşıyan atletin yanına gelmesine müdahale etmediler.
Protestoculara hoşgörü
Irak’ta, İngiliz ve Amerikan katliamlarını protesto eylemlerinde yoğun önlem alan ve katliamın sorumlularından Blair’in konutunun önündeki güzergahı kapatan İngiliz polisi, söz konusu Çin olunca protestoculara büyük bir anlayış gösterdi. Yaklaşık 50 km uzunluğundaki meşale koşusunun hemen her yerinde protestocular vardı ve hiçbir fotoğraf ya da kamera görüntüsü protestocusuz olmadı. “Prestijli” yayın organı denilen BBC gün boyunca koşuyu naklen yayınladı. Oysa BBC’nin gün boyu naklen yayınladığı olaylar sayılıdır.
İngiltere, Çin’e karşı kampanyanın başını çeken ülkelerden birisi. Bunu da ağırlıklı olarak basını aracılığı ile yapıyor. BBC, adeta kılıçları kuşanmış durumda. BBC muhabirlerinin hepsi Çin’e bir şeyler söylemenin marifet olduğunu düşünerek aleyhte haberler hazırlıyorlar. Olimpiyatlar dolayısıyla fırsat bulan spor muhabirleri de sürekli olarak Çin’in insan haklarını nasıl ihlal ettiğinden söz ediyorlar.
Tibet’in bağımsızlığı için mücadele eden insanlarla yapılan bütün röportajlarda, Çin’in insan hakları ihlalleri ve olimpiyatların boykot edilmesi konusu gündeme getiriliyor.
Son yıllarda İngiltere’nin vahşetini protesto etmek için yapılan gösterilerden özenle uzak duran BBC, nedense Çin’e karşı yapılan protestoları ise naklen yayınlayıp, protestocularla anında görüşmeler yapıyor. Öyle anlaşılıyor ki, Çin’e karşı yürütülen bu kampanyada kim “meşaleyi kaparsa”, İngiltere onu mükafatlandıracak. Meşaleyi kapma mücadelesinde BBC muhabirleri şimdilik en önde koşuyorlar. İpin göğüsleneceği varış noktasının, saray bahçesine mi yoksa bataklığa mı açılacağını ise zaman bize söyleyecek. (Londra/EVRENSEL)
Arif Bektaş
ÖNCEKİ HABER

Terim’e ‘futbolun profesörü’ unvanı

SONRAKİ HABER

Aziz Kocaoğlu'ndan CHP merkez yönetimine adaylık mektubu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa