09 Nisan 2008 00:00

Bedri Rahmi görkemli sergiyle anılıyor

Çağdaş Türk resminin kurucularından ve büyük ustalarından olan Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun eserleri, “Yaşasın Renk! Bedri Rahmi Eyüboğlu (1911-1975)” sergisi, sanatçının torunu Sabahattin Rahmi Eyüboğlu ve Ömer Faruk Şerifoğlu tarafından hazırlandı.

Paylaş

Çağdaş Türk resminin kurucularından ve büyük ustalarından olan Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun eserleri, “Yaşasın Renk! Bedri Rahmi Eyüboğlu (1911-1975)” sergisi, sanatçının torunu Sabahattin Rahmi Eyüboğlu ve Ömer Faruk Şerifoğlu tarafından hazırlandı. Sergi, İstanbul Levent’te yer alan İş Kuleleri’nde, İş Sanat Kibele Sanat Galerisi’nde görülebilecek.
Sergiye kapsamlı bir kitap eşlik ediyor. Aile albümlerinden fotoğraflar dışında 300 kadar esere yer verilen kitap, Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun yaşamı ve sanatına dair genel bir perspektifin yanı sıra önemli ayrıntılara da dikkat çekiyor. Öğrencilik yıllarında çalışmalar yaptığı Paris’te İnsan Müzesi’nde ilkel kavimlerin sanatını inceledikten sonra güzelin yararlı, yararlının güzel olabileceği fikrini benimseyen Bedri Rahmi Eyüboğlu, eserlerinde bu görüşü yansıttı. Resimlerinde geleneksel halk sanatlarından seçtiği motifleri başarılı bir biçimde kullanan sanatçı, yerel yaşama ilişkin gözlemlerini, yazma, kilim gibi kültürel değerlerdeki malzemeyle buluşturarak tablolarına yansıttı. Halk kaynağından beslenen sanat anlayışı ile tablolar ve gravürlerin yanı sıra büyük boyutlu duvar resimleri, mozaik, seramik panolar yapan Eyüboğlu’nun bazı desenleri, ölümünden sonra Binbir Bedros (1977), Karadut (1979), Babatomiler (1979), Aşk Mektupları (4 cilt, 1999-2006) adlı kitaplarda yayımlandı. 1911 yılında Trabzon’da doğan Bedri Rahmi Eyüboğlu, İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü’nde Nazmi Ziya ve İbrahim Çallı’nın öğrencisi oldu. 1931’de diplomasını almadan gittiği Paris ve Londra’da resim çalışmalarını sürdürdü. 1940’lardan sonra duvar resimlerine yönelen sanatçı, 1950’de mozaik çalışmalarına başladı ve bu alanda uluslararası başarılar elde etti.
Yarın açılacak sergi 24 Mayıs’a kadar izlenebilecek. (KÜLTÜR SERVİSİ)
ÖNCEKİ HABER

Aklıma kazıdığım binlerce portre

SONRAKİ HABER

YSK: 165 kişiyle ilgili ihbar geldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa