09 Nisan 2008 00:00

Verem yeniden hortluyor

Akhisar’ın Dağdere kasabasında O.Y. adlı bir öğretmende görülen tüberküloz hastalığı endişe yarattı.

Paylaş

Akhisar’ın Dağdere kasabasında O.Y. adlı bir öğretmende görülen tüberküloz hastalığı endişe yarattı. Aşırı halsizlik ve öksürme sonrasında sağlık ocağına giden öğretmene, tüberküloz hastalığı teşhisi konmasının ardından Dağdere İlköğretim Okulu koruma altına alındı. Tüberküloz olan öğretmen O.Y’nin ise okulla ilişkisi kesildi. Akhisar Verem Savaş Dispanseri’nin Manisa Verem Savaş Dispanseri’ne verdiği bilgiler doğrultusunda başlatılan çalışmalara rağmen yetkililer, konuyla ilgili net bilgiler vermekten kaçınıyorlar.
Yaklaşık 70 yıl önce ülke genelinde oldukça yaygın olan ve halk arasında ‘ince hastalık’ olarak tanımlanan tüberkülozun, Manisa bölgesinde yeniden hortlamaya başlaması, yüzlerce kişinin kontrol altına alınmasını da beraberinde getirdi. Önce Gölmarmara ilçesinde, ardından da Dağdere kasabasında ortaya çıkan tüberküloz hastalığı, durumun ciddi boyutlara ulaştığını gösteriyor.
Maliyeti yüksek tarama!
Yaklaşık 600 öğrencinin eğitim gördüğü ve 24 öğretmenin görev yaptığı Dağdere İlköğretim Okulu’na 12 çevre köyden öğrenci geliyor. Manisa Verem Savaş Dispanseri’nin ise taramayı sadece tüberküloz olan O.Y’nin derslerine girdiği 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerine yapması, kafalarda soru işaretleri uyandırdı. Taşımalı sistemin olduğu okulda sağlık taraması yalnızca 2. kademe öğrencileriyle sınırlı kalırken, Dağdere kasabasının dışında kontrollerin olmadığı belirtiliyor. Tüberküloz teşhisi için gerekli tahlil ve ilaçların yüksek maliyetinden dolayı halka yönelik genel bir tarama yapılmadığı yönündeki bazı ifadeler ise sağlık alanında yaşanan sıkıntıları bir kez daha ortaya çıkarmış oldu. Yine Dağdere Kasabası Sağlık Ocağı’nın aile hekimliği uygulaması kapsamında hizmet verdiği, ‘toplum sağlığı’ söz konusu olduğunda olayı yalnızca başka birimlere ‘havale’ etmekle sınırlı kalması, alt kademe sağlık hizmetlerinin işlevsizleştirilmesinin sonuçlarını açık biçimde göstermiş oldu.
Öğretmenler tedirgin
Gerek Akhisar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün gerekse okul yöneticileri ile sağlık kuruluşu yetkililerinin, ‘Önlem alındı, şu ana kadar başka bir şikayetle karşılaşmadık’ sözleriyle olayın kamuoyuna fazlaca yansımasını istemeyen tutumları da dikkat çeken bir başka noktayı oluşturuyor.
Tüberküloz hastalığının ortaya çıktığı okulda görev yapan öğretmenler ise tedirgin. Öğretmenlerden bazılarının koruma amaçlı verilen ilaçları yan etkilerinin yüksek olmasından dolayı kullanmak istemedikleri, bazı taramalar ve önlemler alınmasına rağmen bunların yeterli olup olmadığı noktasında tereddütlü oldukları gözleniyor.
Başkan da bilmiyor!
Dağdere kasabası sakinleri ise hastalıkla ilgili yeterli bilginin verilmemesinden dolayı konuyla ilgili açıklama yapmakta zorlanıyorlar. Dağdereliler, kasabalarına röntgen çekmek için bir aracın geldiğini, okula giden çocuklarına koruma amaçlı ilaçlar verildiğini belirtmelerine karşın tüberküloz hastalığına karşı alınacak önlemleri bilmediklerini anlattılar. Dağdere Kasabası Belediye Başkanı Mustafa Kavak, Manisa Verem Savaş Dispanseri’nden yetkililerin geldiğini, okulda önlem aldıklarını belirttiklerini, ancak bunun dışında başka bir bilgiye sahip olmadığını söyledi. (Akhisar/EVRENSEL)

‘Sağlık politikalarının geldiği noktayı gösteriyor’

Dr. Devrim Akseki (Manisa Tabip Odası Başkanı): Şu an Manisa’nın iki bölgesinde vaka tespit edilmiş durumda. Ülkemizde yıllar önce sıklıkla görülen ama yapılan mücadele ile azaltılan bu hastalığın yeniden hortladığı görülüyor. Veremin yeniden hortlaması, sağlık politikalarının, geldiği noktayı göstermesi açısından düşündürücüdür. Aslında ortaya çıkan durum sözde aile hekimliğinin, sağlıkta dönüşümün bu kadar erken çöktüğünü bize göstermektedir. Sağlıkta bu uygulamalar devam ettikçe geçmişte yok edilmiş olan verem gibi hastalıkların yeniden ortaya çıkması kaçınılmazdır.
Dr. Kadir Karayel (Manisa Verem Savaş Dispanseri’nde görevli doktor): “Verem en fazla ölüm yapan, sosyo-ekonomik yönlü bir hastalıktır. 1940’lı yıllarda ülkemizde çok yaygındı. Dispanserimiz özellikle çeşitli faaliyetleriyle kamuoyunu hastalıkla ilgili bilgilendirme çalışmaları yapıyor.
Dağdere’de verem vakası tespit edildikten sonra gerekli tarama ve tahlilleri gerçekleştirdik. Bunun sonucunda 300 dolayında öğrenci ve öğretmen ilaçla koruma altına alındı. İlaç, hastalık riskini yüzde 70 azaltıyor. Muhtemelen haziran ayında tekrar kontrolü öngörüyoruz.”
Dr. Galip Köroğlu (İl Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar Bölümü Sorumlusu): “Dağdere’de verem vakası tespit edildikten sonra gerekli tahlil ve taramalar yapıldı. Konu ile ilgili Ankara Sanatoryum’dan bilimsel görüş aldık. Enfeksiyon riski genç erişkinlerde daha yüksek olduğu için özellikle öğrencilere ilaçla koruma yapıyoruz. Şu an Akhisar’ın Dağdere köyünde ve daha önce vakanın görüldüğü Gölmarmara ilçesindeki Anadolu Lisesi de dahil 500’ün üzerinde kişi koruma altındadır.”
Arda Armutlu-Kenan Çetin
ÖNCEKİ HABER

Sendikacılardan Başıbüyük ziyareti

SONRAKİ HABER

Sudan’da eylemler sürüyor: Eczacılar başkentte greve başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa