09 Nisan 2008 04:00

‘Roman Günü’nde yıkım

8 Nisan Dünya Roman Günü’nü kutlamaya hazırlanan Sulukuleliler, yıkımla sarsıldı.

Paylaş

8 Nisan Dünya Roman Günü’nü kutlamaya hazırlanan Sulukuleliler, yıkımla sarsıldı. Sabah saatlerinde mahalleye gelen ekipler 7 evi yıktı. Yıkımdan sonra basın açıklaması yapan mahalleli ise 8 Nisan Dünya Roman Günü’nü kutlamak yerine matem tuttuklarını söyledi.
SİT alanı olmasına ve 3 büyük imparatorluğun kalıntılarını taşımasına rağmen ‘Kentsel Yenileme ve Dönüşüm’ alanı ilan edilen Sulukule’de dün yine yıkım vardı. Sabah saatlerinde mahalleye gelen yıkım ekipleri 7 evi yıktıktan sonra molozları dahi temizlemeden mahalleden ayrıldı. Eşyaları ile sokakta kalan Sulukuleliler ise mahalledeki yeşil alana çadır kurmak zorunda kaldı. Yıkılan evlerin önünde basın açıklaması yapan mahalle sakinlerine CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal da destek verdi. Mahalleli adına basın açıklaması yapan Erdoğan Dalkıran, 8 Nisan’ın aslında Dünya Roman Günü olduğunu ancak kendilerinin eğlenmek yerine matem tuttuğunu söyledi. Mahallelerinin bin yılı aşkın bir tarihi olduğunu belirten Dalkıran, mahallelerinin artık hayalet bölgeye dönüştüğünü kaydetti. “Yenileme, dönüşüm adı her neyse, ne yapılacaksa bizim için, buranın gerçek sahipleri olan biz Sulukuleliler için yapılmalı. Rant kokusu alan yeni yatırımcılar için değil. Bu evleri ellerimizden nasıl aldıkları aşikar olan şaibeli yeni sahipleri için değil” diye konuşan Dalkıran, mahallelerinin kendileri için yaşanılabilir bir yer haline getirilmesi gerektiğini söyledi.
‘Devlet bana ne diyemez’
AKP Hükümeti’nin seslerini duymak yerine Sulukulelileri ucube sandığına dikkat çeken Dalkıran, şimdiye kadar hep matem yaşadıklarını artık yetkililerin seslerini duyması gerektiğini vurguladı. Basın açıklamasından sonra konuşma yapan CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal, Sulukule sorununu TBMM’ye ve AB Parlamentosu’na taşıdıklarını ancak değişen bir şey olamadığını söyledi. “Devlet burada evi yıkılanlar için bana ne diyemez. Sessiz kalamaz” diye konuşan Soysal, Sulukule’de ‘kentsel bölüşüm’ olduğunu belirtti. Bir Kültürü yok edeceksen olmaz” diyen Soysal konuşmasına şöyle devam etti: “Buradaki koşullar devam etsin demiyoruz. İnsanların yaşam koşullarını iyileştirecek her şey evet deriz. Ama yaşamın ortadan kaldırılmasına evet diyemeyiz.”
Soysal’ın konuşmasından sonra seslerinin artık AKP Hükümeti tarafından duyulmasını isteyen mahalle sakinleri, mesajlarının yazılı olduğu balonları gökyüzüne yolladı. (İstanbul/EVRENSEL)
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

HUKUK KÖŞESİ

SONRAKİ HABER

Bir işçi aday portresi: Tuzla bağımsız adayı tersane işçisi Ali Doğan

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa