09 Nisan 2008 00:00

Kıraç rant alanına döndü

Kıraç, İstanbul’un en çok göç alan beldelerinin başında yer alırken, sanayinin de gelişim sahalarından biri durumunda.

Paylaş

Kıraç, İstanbul’un en çok göç alan beldelerinin başında yer alırken, sanayinin de gelişim sahalarından biri durumunda. AKP’li kadroların yönetimde olduğu belediye, seçilmelerinden bu yana geçen 4 yıl boyunca yaptıkları çalışmalar sonucu Kıraç’ta büyük bir değişim ve dönüşüm yaşandığını belirtiyor. Ancak Kıraç’ta faaliyet yürüten diğer partiler, durumun belediye yönetiminin anlattığı gibi olmadığını, geçen dört yılın beldeleri için kayıp bir zaman olduğunu ifade ediyorlar.
Halkçı değil rantçı bir anlayış
Emek Partisi (EMEP) Belde Başkanı Özgür Kaya, Kıraç’ta dört yıl boyunca iktidarda olan AKP’nin, ülke düzeyinde nasıl bir politika uyguladıysa burada da aynı politikayı uyguladığını belirtiyor. Kıraç’ın hızla göç aldığını, bu nedenle insanların altyapı, sağlık ve benzeri ihtiyaçlarının arttığını vurgulayan Kaya, “Kıraç, sanayiden kaynaklı olarak belki de birçok ilinden daha fazla bütçeye sahip, ama rantçı bir anlayışla kendi zenginlerinizi oluşturmak isterseniz bu bütçe ile göstermelik yol ve kaldırım yaparsınız. Altyapıyı ihtiyaca göre yapmazsanız bir yağmurun yağması sokakları, mahalleleri, caddeleri ırmak haline getirir” ifadelerini kullandı. Kaçak inşaat ve zehirli variller nedeniyle Kıraç’ın gazetelerde manşet olduğunu belirten Kaya, “Ayrıca kaçak ve çocuk işçi çalıştırılması, fabrikaların atıklarını rastgele atması, 4 yıllık AKP’li belediyenin yönetim biçimini gösteriyor” dedi. Kıraç’ın Esenyurt’a bağlanma kararıyla belediyeye ait bütün arsaların satışa çıkarıldığını aktaran Kaya, “Bu karar yargıdan döndü, bu olay her şeyi özetliyor. Halkçı değil rantçı bir anlayış hakim” diye konuştu.
Halkın iradesine saygı
Demokratik Toplum Partisi (DTP) Kıraç Belde Başkanı Mehmet Karadağ ise “Yerel yönetimlerin 4 yılına baktığımızda, Kıraç’ta 4 yıl içinde elle tutulur bir şey yok, göstermelik işler yapıldı. Asfaltı büyükşehir, okulları iş adamları, kanalizasyon ve dere ıslahını ise İSKİ yapıyor” derken, AKP’li belediye başkanının Kıraç Esenyurt’a bağlanırken de ses çıkarmadığını belirtti. AKP’li belediyenin buradaki insanlardan oy aldığını ama hiçbir zaman halkın iradesine sahip çıkmadığını vurgulayan Karadağ, “Bağlanma olurken ‘ey halkım böyle bir durum var siz ne diyorsunuz’ diye sormadı. Halkın iradesine saygı duyulsa halkın istemediği şeyleri yapmazlardı” ifadelerini kullandı.
Yağmur yağınca sokaklar çamur deryası
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kıraç Temsilcisi Hamdi Düzgün de Kıraç’ın 4 yıl boyunca rant alanı olarak görüldüğünü ve öyle yönetildiğini anlatarak, “Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi kendi zenginlerini yetiştiriyorlar. Kıraç’ta yapılması gereken okul ve sağlık ocaklarını, belediye başkanı kendisi yaptırıyormuş gibi reklam yapıyor. Oysa ki bunu sanayiciler yaptırıyor” dedi. Karadağ şöyle devam etti: “Caddeler asfaltlandı, göstermelik olarak sokaklar yapıldı ama yağmur yağdığında çamur deryası devam ediyor. Kıraç’taki belediye müdürleri burada oturmuyor, dışarıdan geldiler. Kıraç rant alanına dönüştü.”
Samsunlular Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Cemil Meçin ise belediye yönetiminden memnuniyetini dile getirerek, “Kıraç’ın Esenyurt’a bağlanmasını Kıraç halkı da biz de istemiyoruz. Çünkü Kıraç İstanbul’un en büyük sanayi merkezi ve imar planı 350 bin kişiye göre yapılmış, ilçe olması gerekiyor. Kıraç 4 yıl yoğun göç aldı. Çalışmaların da iyi olduğunu düşünüyorum” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

‘Uyuyan Kıraç artık uyanmıştır’

Kıraç Belediyesi Başkanı Hamit Öncü, 28 Mart seçimlerinden sonra, Kıraç’ta büyük bir değişim ve dönüşüm yaşandığının iddia etti.
“Araçların yollarda kaldığı, kepçelerin dahi çıkamadığı belde yollarının yüzde 90 gibi büyük bir bölümünün altyapısı tamamlanarak, çamur bataklığından kurtarılmıştır” diyen Öncü, sanayiciyi içinde bulunduğu yol çilesinden hiçbir bedel almadan kurtardıklarını belirtti. Halkın dinleneceği, oturup sohbet edeceği bir yerin bulunmadığı Kıraç’ta, altı ayrı noktada dinlenme parkı, bir şelale parkı yapıldığını ifade eden belediye başkanı, “Çocuklar için siteler bölgesi dahil 40’ın üzerinde oyun grupları kurularak, çocuklarının sokak aralarında değil, oyun bahçelerinde enerjilerini atması sağlanmıştır. Ayrıca; yeşil bir Kıraç için ağaçlandırma kampanyası devam etmektedir” dedi. Biri meslek lisesi olmak üzere, iki lisenin inşaatının devam ettiğinin altını çizen Öncü “Kıraç’ı Avrupa standartlarına taşımaya kararlı bir çalışma sonucunda yapılan girişimlerle İMKB Meslek Lisesi’nde gençlerin yolunu açacak İŞKUR, MÜSİAD, AB ve belediye işbirliğiyle Hidrolik Eğitim kursları verilmeye devam etmektedir” ifadelerini kullandı.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan ve içerisinde bilgisayar, dikiş, nakış, kuaförlük gibi her türlü branş eğitiminin verildiğini belirten Öncü, “İSMEK kurslarını beldemize taşıdık. Son derece modern bir mekanda gençlerimize, kadınlarımıza eğitim verilmektedir” iddiasında bulundu.
İki sağlık ocağının hizmete girdiğini, üç sağlık ocağının da inşaatının tamamlandığını, söyleyen Öncü Kıraç’ın büyük bir bölümünde doğal gazın kullanılamaya başlandığını açıkladı.
Kıraç’ın ortasından ve çevresinden geçen derelerin ıslahının tamamlanmak üzere olduğunu iddia eden belediye başkanı, Namık Kemal Mahallesi Kuru Çeşme mevkiinde de sanayi atıklarının akıtıldığı derenin ıslah edildiğini anlattı.
Hamit Öncü sözlerine şöyle devam etti: “Her şeyden yoksun bırakılmış Kıraç’ta tarihi su boruları da artık insan sağlığını ciddi anlamda tehdit ettiği düşüncesiyle, su borularının tamamı değiştirilmiştir. Vatandaşların evlerinde artık dayanıklı hijyenik borulardan suları akmaktadır.”
Şener Doğan
ÖNCEKİ HABER

Mahalle olma talepleri iki kez reddedildi

SONRAKİ HABER

MÜSİAD: Türk kenevirini tüm Türkiye'de yaygınlaştıracağız

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa