Göktepe Ödülleri veriliyor

Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri Yarışması’nın on birincisinde ödül kazananlara ödülleri bugün yapılacak törenle verilecek.


Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri Yarışması’nın on birincisinde ödül kazananlara ödülleri bugün yapılacak törenle verilecek. Her yıl olduğu gibi bu yıl da Metin Göktepe’nin doğum günü olan 10 Nisan’da düzenlenen törende, kazananlara ödüllerinin verilmesinin ardından gerçekleştirilecek olan kokteylde meslektaşları, ailesi ve dostları Metin Göktepe’nin doğum günü pastasını kesecekler.
Bu yılki yarışmada, Sadık Güleç, Sabah gazetesinde 8 Şubat 2008 günü yayımlanan “Esir Kampı Değil, Tuzla” başlıklı haberiyle Yazılı Haber Ödülü’nü kazandı. Güleç, haberinde, artan işçi ölümleriyle gündeme gelen Tuzla tersanelerindeki gerçekliği, işçilerin çalışma ve yaşam koşullarıyla birlikte ele alıyor. İşçilerin anlatımlarına yer verilen haberde, Güleç’in fotoğrafları da işçilerin bir esir kampını andıran koşullarda yaşamak zorunda kaldıklarını belgeliyor.
Görüntülü Haber Ödülü’nü ise Adnan Gerger, “Irak-Kayıp Silahlar Dosyası” başlıklı haberiyle aldı. Gerger, NTV’de 18 Temmuz 2007’de yayımlanan haberinde ABD’nin Irak güvenlik güçlerine hibe ettiği silahlardan 1250’sinin Türkiye’ye kaçak yollardan sokulduğunun ortaya çıkarılışını konu alıyor.
Fotoğraf Ödülü’nü ise 16 Şubat 2008 günü Milliyet gazetesinde yayımlanan “Polisin Peşinden Ayrılmadı” adlı fotoğrafı ile Arif Arslan kazandı. Arslan, 15 Şubat 2008 günü Batman’da görüntülediği fotoğrafta, çevresi tam teçhizatlı olarak hazırlanmış polislerle dolu bir panzerin arkasında üç tekerlekli bisikletiyle giden bir çocuğu yansıtıyor.
Jüri, 4 Mart 2008 günü TRT 2’de yayımlanan “Bir Barış Savaşçısı: Dalai Lama” başlıklı haberiyle Devrim Gürkan, 22 Şubat 2008 günü Hürriyet gazetesinde yayımlanan “Piç Diye Öldürdü, DNA Testinde Oğlu Çıktı” başlıklı haberiyle Özgür Cebe ve “Dağlıca olayı konusunda gösterdiği fikri takip cesareti” nedeniyle Taraf gazetesine Jüri Özel Ödülü verilmesini kararlaştırdı.
Ödüller İstanbul Cağaloğlu’ndaki Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Lokali’nde saat 19.00’da yapılacak törenle verilecek. (MEDYA SERVİSİ)
www.evrensel.net