10 Nisan 2008 00:00

Mısır hükümeti işçilerle görüştü

Mısır hükümeti, Mahalla şehrinde isyana dönüşen grevle ilgili olarak işçilerle görüşmek üzere üst düzey bir heyet görevlendirdi.

Paylaş

Mısır hükümeti, Mahalla şehrinde isyana dönüşen grevle ilgili olarak işçilerle görüşmek üzere üst düzey bir heyet görevlendirdi. Başbakan Ahmet Nazif, Yatırım Bakanı Mahmud Muhiddin ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ali Muselhi, işçi liderlerinden Muhammed El-Attar’la görüşmeler yaptı. Kente daha önceden gelen Çalışma Bakanı Ayşe Abdülhadi, işçilere 15 günlük ikramiye sözü verdi.
Polisin plastik mermi kullandığı çatışmalarda 15 yaşındaki Ali Hamada ölmüş, 7’si ağır 96 kişi yaralanmış ve en az 300 kişi tutuklanmıştı. El Cezire televizyonundan iki kameraman da tutuklananlar arasında bulunuyor. İşçi direnişinin liderlerinden Mustafa Fuad, ortamın hâlâ çok gergin olduğunu söyledi. Mübarek hükümeti, yiyecek fiyatlarını biraz da olsa aşağı çekebilmek için temel gıda ürünleri ithalatına vergi muafiyeti getirmişti.
Ortadoğu’nun en büyük tekstil fabrikalarından biri olan Mahalla’da çalışan 37 bin 500 işçi, günlük ortalama 2 dolar tutarındaki ücretlerinin artırılmasını ve fabrikada bulunan sağlık tesisindeki koşulların iyileştirilmesini talep ederek 6 Nisan’da grev ilan etmiş, ancak greve izin verilmemesi ve polisin sert müdahalesi sonucu çıkan olaylar bütün kente yayılmıştı. (DIŞ HABERLER)
ÖNCEKİ HABER

Gazze’de 1 İsrailli 1 Filistinli öldü

SONRAKİ HABER

AKP’li aday camideki kahvaltı etkinliğinde seçim çalışması yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa