10 Nisan 2008 00:00

İsveç’te 3 bin 500 hemşire greve gidecek

İsveç Sağlık Federasyonu ile işverenler arasındaki toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin anlaşmazlıkla sonuçlanması üzerine hemşireler greve gitme kararı aldılar.

Paylaş

İsveç Sağlık Federasyonu ile işverenler arasındaki toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin anlaşmazlıkla sonuçlanması üzerine hemşireler greve gitme kararı aldılar. İlk aşamada İsveç’in değişik illerindeki hastanelerde çalışan 3 bin 500 hemşire 21 Nisan günü greve gidecek. Hemşireler bir yandan greve gitmeye hazırlanırken diğer yandan da işverenlerin uzlaşmaz tutumlarını protesto etmek amacıyla Uppsala, Vasteras, Umeo, Örebro ve Stockholm’da sokaklara çıktılar.
Sendika bürokratlarına tepki
Sendika ile işverenler arasındaki TİS görüşmeleri anlaşmazlıkla sonuçlanması üzerine tarafsız aracılar araya girdi. Tarafsız aracıların hemşirelerin maaşlarına üç yıl içinde toplam yüzde 8.5 oranında zam yapılması önerisi işverenler ve Sağlık Federasyonu yönetimi tarafından kabul edildi. Ama geçtiğimiz günlerde yapılan Federasyon’un olağanüstü kongresinde hemşireler bu önerisiyi reddederek greve gidilmesini kararlaştırdılar.
Bir grup hemşirenin maaşlarına zam yapılması talebiyle sendikadan bağımsız olarak başlattıkları “maaş isyanı” da giderek yayılıyor. İşe giriş ücretinin 18 binden 23 bin Krona yükseltilmesini, maaşlarına 5 bin Kron zam yapılmasını ve bundan sonra yapılacak sözleşmelerde maaşlarının her yıl yüzde 5 artırılmasını talep eden hemşireler, istekleri gerçekleşmediği takdirde istifa edeceklerini söylüyorlar.
Hemşire yüksek okulu öğrencileri de hemşirelerin istekleri yerine getirilmediği takdirde okulu bitirdiklerinde İsveç’i terk ederek başka ülkelerde iş arayacaklarını ifade ediyorlar. (Stockholm/EVRENSEL)
Murat Kuseyri
ÖNCEKİ HABER

Sarkozy bağımsızlığı riske atıyor

SONRAKİ HABER

Aziz Kocaoğlu'ndan CHP merkez yönetimine adaylık mektubu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa