10 Nisan 2008 04:00

İşçiler mücadeleci Belediye-İş istiyor

Belediye-İş Sendikası İstanbul 1, 2 ve 3 No’lu Şube üyesi işçiler, 3 No’lu Şube’nin kapatılmak istenmesine tepki gösterdi.

Paylaş

Belediye-İş Sendikası İstanbul 1, 2 ve 3 No’lu Şube üyesi işçiler, 3 No’lu Şube’nin kapatılmak istenmesine tepki gösterdi. Sendika binasında yapılan toplantıda Genel Başkan Nihat Yurdakul’un ve diğer yöneticilerin yüzlerini işçiye ve sınıf mücadelesine dönmesini isteyen işçiler, sendika içinde yaşananları sorgulayan işyeri temsilcilerinin bile görevden alındığını belirttiler.
Önce profesyonelliği, sonra da sözleşme yetkisi elinden alınan, şimdi de başkanı olduğu şubesi kapatılmak istenen 3 No’lu Şube Başkanı Hüseyin Ayrılmaz, toplantıda işçilere seslendi. Belediye-İş’in sınıf mücadelesinden uzaklaştırılarak, mücadeleden kaçan, işçiden uzak ve bürokratik bir sendika haline getirildiğine dikkat çeken Ayrılmaz, saldırıların kendisine ve şubesine yönelmesinin de bütün bunlara karşı çıkmaları olduğunu söyledi.
Yurdakul’un hiçbir şekilde muhalifleri istemediğini belirten Ayrılmaz, “Biz sadece sendika yönetiminin bürokrasiden ve hantallıktan arınarak, mücadeleci bir çizgiye gelmesini istedik. Sendikanın işçilerin hizmetinde, eğitimiyle, örgütlenmesiyle işçiler lehine olması gerektiğini söyledik ve saldırıların hedefi olduk” dedi. 3 No’lu Şube’ye bağlı iki işyeri temsilcisinin de görevden alındığını belirten Ayrılmaz, Belediye-İş’in bu süreçten sonrada ya işçilerin ya da bürokrat sendikacıların hizmetinde olacağını ifade etti. Konuşmanın ardından sloganlarla Ayrılmaz’a sahip çıkan işçiler Yurdakul’un aldığı maaşını açıklamasını istediler.
Temsilciden tepki
İstanbul Büşükşehir Belediyesi Atık Yönetimi Müdürlüğü A Bölgesi İşyeri Baştemsilcisi Musa Erdoğan da sendika binası önünde “Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri ve Belediye-İş Genel Başkanı Nihat Yurdakul’un mağduruyum ve susturuluyorum” yazılı dövizle Yurdakul tarafından görevden alınmasını protesto etti. Görevden alınmasının tek nedeninin Yurdakul’un icraatlarını sorgulamak ve yolsuzluk iddialarına açıklık getirilmesini istemek olduğunu belirten Erdoğan, Yurdakul’un sendikayı kendi malı gibi gördüğünü söyledi. Ardoğan’a destek veren işçi arkadaşları da “Kahrolsun sendika ağaları” sloganı attılar. (İstanbul/EVRENSEL)
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Sınav boykotu

SONRAKİ HABER

Bir işçi aday portresi: Tuzla bağımsız adayı tersane işçisi Ali Doğan

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa