10 Nisan 2008 00:00

Diyarbakır heyeti Çankaya Köşkü’ne çıktı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Diyarbakırlı sivil toplum kuruluşu temsilcilerinden oluşan heyeti Çankaya Köşkü’nde kabul etti.

Paylaş

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Diyarbakırlı sivil toplum kuruluşu temsilcilerinden oluşan heyeti Çankaya Köşkü’nde kabul etti.
Basına kapalı gerçekleşen görüşmede heyet üyeleri Gül’e, Doğu ve Güneydoğu’nun sorunlarını kapsayan bir rapor sundular. Görüşmenin ardından, heyet adına açıklama yapan Diyarbakır Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Mehmet Kaya, Gül ile görüşmelerinin olumlu geçtiğini söyledi. Gül’ün, demokrasi iyileştikçe sorunların da biteceğini söylediğini ifade eden Kaya, “Cumhurbaşkanı, şiddet ve teröre karşı çıkılarak her şeyi konuşabileceğimizi söyledi” dedi.
DTP’ye ziyaret
Heyet dün DTP’yi de ziyaret etti. Kaya, ziyaret sonrası yaptığı açıklamada, bölgenin sorunları ve sosyo-ekonomik gelişmişliği ile ilgili çözüme yönelik rapor hazırladıklarını belirtti. DTP’ye “Türkiye’de sağlanacak barış ortamıyla ilgili çok önemli katkılarının olabileceğini ve bu konuda daha yoğun çaba göstermeleri gerektiğini” ifade ettiklerini söyleyen Kaya, Newroz kutlamaları sırasında bölgedeki bazı illerde meydana gelen olaylarda sadece oradaki yöneticilerin değil, DTP yöneticilerinin de sağduyulu davranmaları ve bu çatışma ortamının devam etmemesi gerektiği konusunda bazı önerileri olduğunu söyledi.
DTP Genel Başkan Yardımcısı Emine Ayna da sivil toplum örgütlerinin barış için atacağı her adımda yanlarında olacaklarını kendilerine ilettiklerini ifade etti. Heyet dün DSP ve CHP ile de görüşmüştü. (HABER MERKEZİ)

Heyetin temasları ‘AKP’yi güzelleştirme operasyonu’

Barış Meclisi Üyesi Seydi Fırat, Diyarbakır heyetinin Ankara’daki temaslarını “AKP’yi güzelleştirme operasyonu” olarak nitelendirerek, heyetin temaslarını ise daha çok ekonomik kaygıları ön plana çıkararak AKP’yi prestij kazandırma girişimi olarak değerlendirdi.
Heyetin görüşmelerle AKP’ye Kürtler nezdinde itibar kazandırıldığını ve esasen bu görüşmelerin aldatıcı olduğunu savunan Fırat, “Bu görüşmelerde AKP’ye yönelik propaganda yapıldı, sanki AKP bir şeyler yapıyormuş gibi yansıtıldı ve buna benzer aldatıcı yaklaşımlar sergilendi” dedi.
Heyetin içerisinde uyum olmadığını dile getiren Fırat, “Başbakan’ın yaklaşımı da bunu ortaya koyuyor. Bu görüşmede Başbakan’ın kafasında sorunun çözümüne yönelik bir projenin bulunmadığı bir kez daha ortaya çıktı. Toplantıda dile getirilen görüşlere tepki gösteriyor ve heyeti yalan söylemek ile suçluyor. Bu vahim bir durumdur. Diyarbakır Baro Başkanı Sezgin Tanrıkulu’nun tavrı doğrudur, destekliyoruz. Bu hakaretlere yönelik göstermesi gereken tavrı göstermiştir” diye konuştu.
Başbakan’a istifa çağrısı
İHD Diyarbakır Şubesi, Diyarbakır heyetinde bulanan Baro Başkanı Sezgin Tanrıkulu’nun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından azarlanmasına tepki gösterdi. Dün yapılan basın toplantısında konuşan İHD Doğu Güneydoğu Anadolu Bölge Temsilcisi Mehdi Perinçek, “Başbakan’ın tavrını kabul edilemez buluyoruz. Bir ülkenin başbakanı kendi yurttaşlarına böyle hitap edemez. Başbakan insan onuruna yakışmayan bir tavır içine girmiştir, hak ihlali yapmıştır. Biz böyle bir başbakanı hak etmiyoruz. Kendisinin görevini bırakmasını talep ediyoruz” dedi.
ÖNCEKİ HABER

AKP anayasa paketinden vazgeçebilir

SONRAKİ HABER

Merkez Hakem Kurulunun yeni başkanı Sabri Çelik oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa