10 Nisan 2008 04:00

Pasifik Adaları’yla toplantı yapıldı

Türkiye’nin Güney Pasifik bölgesindeki ülkelerle ilişkilerini geliştirmek amacıyla, Dışişleri Bakanı Ali Babacan’ın ev sahipliğinde İstanbul’da Türkiye-Pasifik Adaları Dışişleri Bakanları Toplantısı düzenlendi.

Paylaş

Türkiye’nin Güney Pasifik bölgesindeki ülkelerle ilişkilerini geliştirmek amacıyla, Dışişleri Bakanı Ali Babacan’ın ev sahipliğinde İstanbul’da Türkiye-Pasifik Adaları Dışişleri Bakanları Toplantısı düzenlendi. Pasifik Adaları Forumuna üye 16 ülkenin davet edildiği toplantıya Cook Adaları, Fiji, Kiribati, Marshall Adaları, Mikronezya, Palau, Papua Yeni Gine, Samoa, Solomon Adaları, Tonga, Tuvalu, Vanuatu, Yeni Zelanda’dan heyetler katıldı.
Toplantının açılışında konuşan Babacan, toplantının Türkiye ile Pasifik ada ülkeleri arasında işbirliğinin güçlendirilmesi ve ortak dostluk ortamı yaratmak amacıyla düzenlendiğini söyledi. Pasifik ülkelerinin ‘her birine özel’ politikalar ürettiklerini belirten Babacan, “Bu toplantı sayesinde bölgedeki siyasi, ekonomik ve sosyal ilişkilerimizi geliştirmek imkanını bulacağız ve Pasifik adaları ülkeleriyle çok daha yakın işbirliği yapabileceğiz” dedi.
Babacan, “Türkiye, 2009-2010 dönemi için BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliğine adaylığını koydu. Desteğiniz bizim için çok önemli. Eğer Türkiye’ye bu konuda destek olursanız son derece yararlı olur. Pasifik ada ülkelerinin ihtiyaçlarının ne olduğunun biz de bilincindeyiz’’ diye konuştu. Papua Yeni Gine Dışişleri Bakanı Samuel Abal da, Türkiye’nin BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliği adaylığını “Güçlü bir şekilde” desteklediklerini söyledi. (HABER MERKEZİ)
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Talat, Orgeneral Başbuğ’la görüştü

SONRAKİ HABER

Bir işçi aday portresi: Tuzla bağımsız adayı tersane işçisi Ali Doğan

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa