İlçeler yasası davalık

Yeni ilçeler kurulmasını öngören yasa için Anayasa Mahkemesi’nde dava açıldı.


Yeni ilçeler kurulmasını öngören yasa için Anayasa Mahkemesi’nde dava açıldı. CHP, 5747 sayılı Büyükşehir Belediye Sınırları İçerisinde İlçe Kurulması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun’un bazı hükümlerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle ilgili dava başvurusunu dün yaptı. Grup Başkan Vekili Kemal Anadol, dava dilekçesini Anayasa Mahkemesi’ne sunduktan sonra, ‘‘Bu kanun, siyasal amaçla yerel seçimlerde AKP’ye oy taşımak için çıkarılmıştır’’ ifadelerini kullanarak CHP’nin daha önce bazı yerlerin ilçe olması için verdiği yasa tekliflernin reddedildiğini belirtti.
AKP’nin oy hesaplarıyla bazı yerleri yeni kurulan ilçelere bağladığını öne süren Anadol, İstanbul’un en önemli ilçelerinden Eminönü’nün de mahalleye dönüştürüldüğünü, 100-150 yıllık belediyelerin de hukuksuz biçimde kapatıldığını savundu.
Anadol, ‘‘CHP olarak, AKP’li bile olsa kapatılan belediyelerin kazanılmış haklarını savunmak için yeni kurulan ilçelerdeki adaletsizliklere, ilçe sınırlarının oluşumundaki partizanlığa karşı Anayasa Mahkemesi’nde bu davayı açtık’’ dedi.
Dava dilekçesinde, bazı illerde yeni ilçeler kurulmasını, bazı ilçelerin mahalle statüsüne dönüştürülmesini düzenleyen 1. maddesi ve ‘‘katılma, bağlanma, sınır dışına çıkarılma ve isim değişikliği’’ başlıklı 2. maddesinin bazı fıkralarıyla geçici 1. maddenin 1. fıkrasının iptali ve yürürlüğünün durdurulması isteniyor. (HABER MERKEZİ)
www.evrensel.net