10 Nisan 2008 00:00

Mimar Sinan yeniden okunmalı

TMMOB Mimarlar Odası (MO) Ankara Şubesi, Mimar Sinan’ı ölümünün 420. yılında anmanın Türkiye’nin Başkenti Ankara’ya dair sorunları tespit ederek, kentsel ve mimari problemlere çözüm aramanın bir fırsatı olarak değerlendirilmesini istedi

Paylaş

TMMOB Mimarlar Odası (MO) Ankara Şubesi, Mimar Sinan’ı ölümünün 420. yılında anmanın Türkiye’nin Başkenti Ankara’ya dair sorunları tespit ederek, kentsel ve mimari problemlere çözüm aramanın bir fırsatı olarak değerlendirilmesini istedi.
MO Ankara Şubesi, Mimar Sinan’ı ölümünün 420. yıl dönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada, günümüzde kentlerin büyük bir hızla değiştiğini, ancak bu dönüşümün her zaman olumlu yönde olmadığını vurguladı. “Binlerce yıllık mimarlık birikimine sahip olan Ankara, son yıllarda bu değerlerini kaybetmekle yüz yüze bırakılmıştır” denilen açıklamada, “kimliksizleşen ve yoksullaşan” kentte yaşayanların sorunlarla mücadele ettikleri belirtildi. Açıklamada, Osmanlı’dan Cumhuriyet’e kurumsal olarak işleyen mimarlık üretim mekanizmasının kamu yararına aykırı uygulamalarla sekteye uğratıldığına dikkat çekildi.
Ankara’nın Roma döneminden bugüne kadar gelen kültürel ve tarihi değerleri barındıran kozmopolit bir kent olduğu belirtilen açıklamada, çarpık yapılaşmanın kentin yöneticilerinin geleceği planlayamamasından kaynaklandığı dile getirildi. Ankara’da insanların temel haklarının diğer kentlere göre pahalı olmasının rant üzerine kurulu yönetim anlayışından kaynaklandığı kaydedildi.
Açıklamada, kamu yararını savunan mimarların “provokatörler” olarak etiketlenmeye çalışıldığı belirtilerek, “Koca Sinan’ı yetiştirmiş coğrafyanın mimarları ve onların meslek örgütü olarak, kentleri daha yaşanılır, daha sağlıklı, daha güvenli, kentin olanaklarından herkesin eşit yararlandığı yaşam alanları olarak tasarlayabilmek için yapılacak çok şeyin olduğunun bilinciyle; kenti yönetenleri Sinan’ı yeniden okuyup anlamaya davet ediyoruz” denildi. (Ankara/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

ÖZGÜRLÜKLER

SONRAKİ HABER

MÜSİAD: Türk kenevirini tüm Türkiye'de yaygınlaştıracağız

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa