10 Nisan 2008 00:00

Provokatör hâlâ yakalanmadı

Akdeniz Üniversitesi yerleşkesinde yaşanan saldırının yankıları hâlâ sürüyor.

Paylaş

Akdeniz Üniversitesi yerleşkesinde yaşanan saldırının yankıları hâlâ sürüyor. Öğrencilere yönelik ülkücü saldırı, yapılan eylemlerle kınanırken Antalya Emniyet Müdürü ve Akdeniz Üniversitesi Rektörü’nün istifası istendi. Bu arada olaylarla ilgili 6 kişi tutuklanırken, saldırı sırasında hedef gözeterek öğrencilere silahla ateş eden saldırgan Ömer Ulusoy ise hâlâ bulunamadı.
Cumhuriyet savcıları Yusuf Hakkı Doğan ve Sabri Yılmaz tarafından sorgulandıktan sonra tutuklanmaları isteğiyle mahkemeye sevk edilen 12 kişiden, Akdeniz Üniversitesi öğrencileri Münir A, Mehmet Ç. ve Ayvaz Ö. ile olaylar sırasında kurusıkı tabancayla ateş ederken görüntülenen ve öğrenci olmadığı belirlenen Tahir Kara, lise öğrencisi İsmail Ahmet T. ve yine öğrenci olmadığı anlaşılan Mustafa G. tutuklanırken, diğer 6 kişi adli kontrol hükümleri kapsamında serbest bırakıldı. Bu arada, olaylar sırasında tabancayla ateş ederken görüntülenen Ömer Ulusoy ile Akdeniz Üniversitesi öğrencisi olduğu belirtilen Ahmet P. hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Akdeniz Üniversitesi’ndeki olaylarla ilgili 45 kişi gözaltına alınmış, bu kişilerden 33’ü savcılık sorgusundan sonra serbest bırakılmıştı.
Serbest bırakılan öğrencilerden Murat T, gazetecilerin soruları üzerine, polisin de kendilerini darp ettiğini belirterek, bazı polislerden şikayetçi olacaklarını söyledi.
Bu arada saldırıya uğrayan kimi öğrencilerin tutuklanmasını protesto eden öğrenciler, arkadaşlarının serbest bırakılması ve saldırganların yakalanması için eylem yaptı.
Bu arada Antalya Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada ise Akdeniz Üniversitesi yerleşkesi içindeki Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı Akdeniz Öğrenci Yurdu ve yerleşke içinde yaşanan olayların ardından, 52 öğrencinin de belirli bir süre yurttan uzaklaştırılmasına karar verildiği belirtildi.
21 kişi yaralandı
Antalya Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, 6 Nisan’da yaşanan saldırıda 3’ü bıçakla olmak üzere toplam 21 kişinin çeşitli yerlerinden yaralandığı belirtildi. Yaralıların ayakta tedavi edildikleri kaydedilen açıklamada, kavga sırasında ateşli silah kullanılmasına rağmen silahla yaralanma ve can kaybı olmadığı ifade edildi. Kavga sırasında, Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı yurdu hizmet binasının pencerelerinin kırıldığı, öğrenciler tarafından kullanılan dolaplarla bina kapılarının tahrip edildiği, bir taksiyle bir vatandaşa ait konutun da camlarının kırıldığı bildirildi. (Antalya/EVRENSEL)

Önce polis sonra ülkücüler saldırdı

Akdeniz Üniversitesi’nde Kredi ve Yurtlar Kurumu’na ait yurtta kalan 3 öğrenci, önce polisin saldırı ve tehdidi, ardından da 50-60 kişilik ülkücü grubun linç girişimine maruz kaldı.
Akdeniz Üniversitesi’nde 6 Nisan’da başlayan ülkücü saldırılara polis de karıştı. Önceki gece saat 21.30 sıralarında üniversite yerleşkesi içinde bulunan Kredi ve Yurtlar Kurumu’na ait yurdun 4. blokunda bulunan 321 numaralı odalarına gitmek üzere yurda girmeye çalışan Mehmet Zagal ve iki arkadaşı, yurt kapısında bekleyen çevik kuvvet polisleri tarafında durduruldu. Öğrenciler, polislerin kafalarına silah dayadığını ve silah dipçikleriyle vurduklarını iddia ettiler. Öğrenciler, girdikleri odadan ayrıldıkları sırada bu defa da 50-60 kişilik bir ülkücü grubun, odanın kapısını zorlayarak içeri girmek istediğini dile getirdiler. Linç edilmek istendiklerini ifade eden öğrenciler, kapının arkasına yerleştirdikleri demir dolaplarla canlarını kurtarmaya çalıştıklarını, arkadaşlarının yardımıyla yurttan ayrıldıklarını ifade ettiler.
3 öğrencinin ardından olaylarla birlikte boşalmaya başlayan yurttan diğer öğrenciler de ayrıldı. 3 bin kişi kapasiteli yurtta kalan öğrencilerin 2 bininin yurdu terk ettiği öğrenildi. (Antalya/DİHA)

Emniyet müdürü ve rektör görevden alınsın

İstanbul ve Adana’da yapılan eylemlerle saldırılar kınandı. İstanbul’da DTP, EMEP, EHP, ESP, TÖP, SODAP, SDP ve Limter-İş ve Tekstil-Sen’in yöneticileri, Akdeniz Üniversitesi’nde ülkücüler tarafından gerçekleştirilen saldırıları kınayarak, Antalya Emniyet Müdürü ve üniversite rektörünün görevden alınmasını talep etti. Galatasaray Lisesi önünde bir araya gelen kurumlar adına hazırlanan ortak açıklamayı okuyan Ersin Sedefoğlu, son aylarda üniversitelerde tırmandırılan saldırıların Akdeniz Üniversitesi’nde ayyuka çıktığını söyledi. Sedefoğlu, silahlı saldırıyı gerçekleştirenlerden Ömer Ulusoy’un basit ir meczup ve bireysel davranan, kendini bilmez biri olarak lanse edilmesi çabalarının, beslendiği bataklık ve ağı gizleme çabasından ibaret olduğunu vurguladı. Saldırganın görüntülerinin tüm yayın organlarında yer almasına rağmen hâlâ yakalanmadığına dikkat çeken Sedefoğlu, üniversitedeki saldırı ve Ulusoy’la bağlantısı kamuoyunda teşhir olan MHP’nin olaydan ‘sıyrılma’ telaşında olduğunu dile getirdi.
Yaşanan saldırılar Çukurova Üniversitesi’nde Çukurova Öğretim Elemanları Derneği, Eğitim Sen Adana Şubesi ve ÇÜ öğrencileri tarafından protesto edildi. Üniversite rektörlük binası önünde yapılan eylemde, demokratik üniversite talebi dile getirildi. Kitle adına açıklama yapan Çukurova Öğretim Elemanları Derneği Başkanı Prof. Erhan Yıldırım, yaşanan provokasyonlarda sorumluların ve arkasındaki güçlerin, toplumun şiddet ortamından kurtarılması için derhal ortaya çıkarılması talep edildi. (HABER MERKEZİ)
ÖNCEKİ HABER

Kürtlere ‘tecavüzcü’ diyen gazeteci ‘tecavüz’den tutuklandı

SONRAKİ HABER

AKP’li aday camideki kahvaltı etkinliğinde seçim çalışması yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa