11 Nisan 2008 00:00

Google da kapatıldı!

İnternet kullanıcılarının en çok girdikleri internet sitesi olan Google da mahkeme kararı ile kapandı. Kullanıcılar şaşkın

Paylaş

İnternet kullanıcılarının en çok girdikleri internet sitesi olan Google da mahkeme kararı ile kapandı. Kullanıcılar şaşkın.
ShiftDelete.net editörü Hakkı Alkan’ın haberine göre, Google’ın en çok kullanılan servislerinden biri olan Google Grupları’na, mahkeme kararı ile Türkiye içerisinden erişim engellendi. Üye olan herkesin mesaj yazabileceği bu platforma erişimin engellenmesi ile birlikte, Türkiye’de ilk kez dünyanın en büyük arama motoru Google da yasaklanmış oldu. Yasaklama, Google’ın tüm alan adına değil, sadece http://groups.google.com adresine yapıldı.
Daha önce YouTube’a da uygulanan erişim engelleme yöntemi, çok basit metotlarla aşılabiliyordu. Google Grupları’na erişmek isteyen kişiler, YouTube’daki yöntemi kullanarak arşivlere ulaşabiliyorlar. Ancak Telekom kısa süre içinde bu yöntemi etkisiz hale getirerek erişimi tamamen olanaksız hale getirmişti.
Siteye erişilmeye çalışıldığında alınan hata mesajında ise, kapatılma gerekçesi belirtilmiyor: “Bu siteye erişim mahkeme kararıyla engellenmiştir. T.C. Silivri 2. Asliye Hukuk Mahkemesi 14.03.2008 tarih ve 2008/15 Nolu Kararı gereği bu siteye erişim engellenmiştir.”
Google, dünyanın en büyük arama motoru ve Türkiyeli kullanıcılar tarafından girilen siteler arasında da ilk sırada. Bunun bir bölümü olan Google Grupları ise, internet elektronik posta adresleri üzerinden kurulan posta gruplarına ulaşılabilen bir ana sayfa. Belirtilmeyen kapatma gerekçesinin gruplarda kullanıcılardan biri tarafından yapılan bir yazışma olduğu tahmin ediliyor. Kapatma kararının ne kadar süreceği belirsiz. (MEDYA SERVİSİ)
ÖNCEKİ HABER

Meydan çıktı

SONRAKİ HABER

AKP’li aday camideki kahvaltı etkinliğinde seçim çalışması yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa