11 Nisan 2008 04:00

Futbol, devrim, Brezilya...

Bu da Annemler Tatilde filminin üçlemesi. Film, Brezilya’da futbolun ve devrimin iç içe geçtiği sıcak bir öyküyü 10 yaşında bir çocuğun gözünden anlatıyor

Paylaş

Bu da Annemler Tatilde filminin üçlemesi. Film, Brezilya’da futbolun ve devrimin iç içe geçtiği sıcak bir öyküyü 10 yaşında bir çocuğun gözünden anlatıyor.
Yer Brezilya, yıl 1970. Askeri yönetimin gölgesinde yaşayan Brezilya’da, siyasi suçlu olarak polis tarafından aranan Bia ve Daniel, 10 yaşındaki oğulları Mauro’yu dedesinin yanına bırakarak kaçmak zorunda kalır. Fakat Mauro’nun dedesi, torununun kendisini görmeye geldiği gün ölür. Anne babasının tatile gittiğini düşünen Mauro, Yahudi mahallesinde yer alan dedesinin evinde tek başına yaşamaya başlar. Babasının ailesi Yahudi olmasına rağmen, kendi gelenekleri hakkında hiçbir şey bilmemektedir. Küçük çocuk, kısa sürede komşular tarafından sevilir. Bir yandan heyecanla ailesinden haber beklerken, diğer yandan Dünya Kupası’nın başlamasını iple çeker. Çünkü babasına ne zaman döneceklerini sorduğunda “Dünya Kupası’nda burada oluruz” cevabını almıştır. Küçük çocuk, bu yeni ve sıcak dünyanın insanlarına uyum sağlamaya çalışır. Heyecan içinde Dünya Kupası’nı bekler, izler... Ülkenin baskıcı askeri yönetiminin yansımaları, politikayla ilgilenmeyen Yahudi mahallesi sakinlerini de Mauro nedeniyle etkilemeye başlar.
2006 yapımı olan film, görüntüleriyle de 1970’leri hatırlatan bir atmosfer yaratmayı başarmış. Memleketin içinde bulunduğu siyasi duruma dair net göndermeler yok filmde. Dolayısıyla Brezilya tarihiyle yakından bir tanışıklığı olmayan, özellikle yabancı izleyiciler olarak 1970’in nasıl bir anlama geldiğini anlamakta zorlanabiliriz. Yalnızca bir askeri yönetim olduğunu ve dünyanın birçok yeri gibi Brezilya’da devrimci hareketin yükselişte olduğunu fark edebiliyoruz. Bununla futbol arasındaki paralellik ve karşıtlığın verilme biçimi, filme ana atmosferini katan şey. Tuhaf, filmin konusunu özetleyen basın bülteninde futbolun, Dünya Kupası’nın adı geçmiyor.
Oysa hem farklı yaşlardan, sosyal konumlardan Brezilyalıların, örneğin filmin gettolarında geçtiği Yahudilerin, devrimcilerin ve başka herkesin, Dünya Kupası maçlarını izlerken dünyayı unutmaları, Annemler Tatilde’ye başlıca esprisini veren bir ayrıntı. Devrimci gençlerin Çekoslovakya’nın galibiyetinin önemini tartışırken Brezilya’nın golünü görünce birden tartışmayı unutup kendilerinden geçmeleri de, döneme ilişkin hoş anekdotlardan biri olarak yer alıyor filmde.
Brezilya sinemasından ilginç bir örnek Annemler Tatilde. Epeyce tanıdık gelecek bir yakın tarih filminin sinema salonlarımıza konuk olması, bu sinemayı tanımak için bir şans.

Orijinal adı: O Ano em Que Meus Pais Saíram de Férias
Yönetmen: Cao Hamburger
Senaryo: Adriana Falcão, Claudio Galperin, Cao Hamburger
Oyuncular: Michel Joelsas, Germano Haiut, Paulo Autran, Simone Spoladore, Eduardo Moreira, Caio Blat
Çağdaş Günerbüyük
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Cennet mennet, vesaire...

SONRAKİ HABER

Ahmet Altan'a "Cumhurbaşkanına hakaret" suçlamasından para cezası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa