11 Nisan 2008 00:00

İskenderun Demir Çelik’te çalışmak nasıl bir şey?

2002’den 2008’e İSDEMİR AŞ’nin geldiği durumun son özeti.2002’de fabrikanın kadrolu çalışanı 10 bin 657 iken şu anda, sayı 6 binler civarında bulunmaktadır. İSDEMİR kâr ediyormuş; tabii ki en büyük etken işçi sayısını düşürmek, üretimi hızlandırmak;

Paylaş

2002’den 2008’e İSDEMİR AŞ’nin geldiği durumun son özeti.
2002’de fabrikanın kadrolu çalışanı 10 bin 657 iken şu anda, sayı 6 binler civarında bulunmaktadır. İSDEMİR kâr ediyormuş; tabii ki en büyük etken işçi sayısını düşürmek, üretimi hızlandırmak; hiç pahasına kuruş ödemeden halihazırda olan fabrika bedava bir şekilde verilmiştir. Ve şu anda işçi kıyımları devam etmektedir. Sebep, ‘işlerimize uymuyorsunuz, performans düşüklüğü’ gibi sudan ucuz bahanelerle çalışanların işlerine son vermek istemektir.
Çıkarılan işçilerin tamamı bu fabrikanın en az 15 yıllık işçileridir. Üretime dönük kalifiye ve aynı zamanda tecrübeli elamanlardır. Bu çıkışlardaki en büyük etken ÖZÇELİK Sendikası’dır. İşçilerine hiçbir zaman sahip çıkmamıştır. Bunun örnekleri çoktur. 2002’de 1200 işçi hakkında, işveren tarafından, sosyal haklarını savundukları için ve aynı zamanda sendika öncülüğünde davalar açılmıştır. Ve bu davaların soncunda işçilerin tamamı Yargıtay kararı ile haklarını kazanmıştır. İşveren şu anda görevde olan sarı sendikayı da yanına alarak onurlu, şerefli işçilere darbe vurmuştur. Sendika kendi asli görevini bırakarak işveren ve sermayenin uşaklığını yapmıştır. Ve halen de yapmaya devam etmektedir.
Ben diyorum ki Türkiye’nin en büyük fabrikalarından olan İSDEMİR AŞ’ye sahip çıkalım. Tabii ki bu söylemler lafla olmaz. TC yasaları ve yargı eğer ki gerçekten var ise bunlara güç birliğiyle sahip çıkmamız lazımdır.
İSDEMİR’in geldiği son durum: Mamul üretimine 2008’in içerisinde girilecektir. Bu üretimde en son teknoloji makineler kullanılacaktır. Bunun sonucunda tabii ki işveren işçileri tek tek çıkartacaktır. Sendika aynı zamanda işverenin yanında olacaktır. Ben bir işini kaybetmiş işçi olarak diyorum ki çalışan işçi arkadaşlar, haklarınıza sahip çıkın. Bugün bana ise yarın sizlere. Bir an önce örgütlenin. Unutmayın ki mücadelesiz hiçbir hak kazanılmaz. Ve aynı zamanda işveren hakkınızı vermez. Bunları yaşayan işini kaybetmiş bir kişi olarak geleceğinize, işinize, ekmeğinize, onurlu bir şekilde sahip çıkmanızı canı gönülden istiyorum. Yoksa akıbetiniz işsizler ordusuna eklenmektir. Bunun soncunda iyileşmesi mümkün olmayan derin yaralar oluşur.
10 bin civarında taşeron işçisinin iş güvencesi ve geleceği yoktur. Ağır sanayi işletmesi olan İSDEMİR’de işçi ücretleri taşeron firmalarda 450 ile 600 YTL arasındadır. Çalışma süresi taşeronda devamlı 12 saattir. Yapılan işin koşulları çok ağır, ücretler çok düşüktür.
İSDEMİR AŞ’den 2002 tarihinde, yasalar ve kanunlar karşısında kazanmış olduğu haklarından dolayı atılan bir arkadaşınız olarak diyorum ki; demir çelik işçileri ve arkadaşları, yaşanan süreci yakından izlemeye devam edeceğiz.
İşçiler birleşin.
Yaşasın onurlu mücadelemiz!
Yaşasın 1 Mayıs!
Turan Fevzi Kazıcı İSDEMİR’den
atılmış bir işçi (İSKENDERUN)
ÖNCEKİ HABER

Otobüs talebi

SONRAKİ HABER

Venezuela Dışişleri Bakanı: ABD, Venezuela gerçeğinden korkuyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa