11 Nisan 2008 00:00

Alman patronlar ticareti deişçilere baskıyı da artırıyor

Alman sermayesinin ilk iki ayda yaptığı dış ticaret yine rekor düzeyde. Almanya 6. kez ticaret şampiyonu olmaya aday

Paylaş

Alman sermayesinin ilk iki ayda yaptığı dış ticaret yine rekor düzeyde. Almanya 6. kez ticaret şampiyonu olmaya aday.
Alman Toptancılar ve Dış Ticaretçiler Birliği BGA, Almanya’nın dış ticaretinin bütün olumsuzluklara karşın istikrarlı büyümesini yılın ilk aylarında sürdürdüğünü açıkladı.
“Mali piyasalardaki risklerin artması ve dünya konjonktürünün gerilemesine karşın dış ticaret alanında sağlam bir tablo sergiliyoruz” diye konuşan BGA Başkanı Anton Börner, “Diğer ülkelerin istatistiklerinde acil fren izlerine rastlarken Almanya’nın istatistiklerine hiçbir yansıma yok” dedi.
Öte yandan patronlar, yasadışı uygulamaların çalışanlarca ihbar edilmesinin önünü kesmeye çalışıyor.
Yasalara aykırı uygulamaların gündemde olduğu işletmelerde çalışanların ihbar yapabilmeleri için özel bir yasa hazırlayan Federal hükümete patronlardan tepki geliyor. Geçtiğimiz dönem işletmelerde ve tekellerde sıkça gündeme gelen değişik skandallardan sonra, bu durumu yetkili dairelere bildirmek isteyen ama çekinen çalışanların korunmasını hedefleyen yasa tasarısına işverenlerden eleştiri geldi.
Başbakanlık Dairesi Başkanı Thomas de Maizère’ye bir mektup yazan Alman İşverenleri Birliği (BDA) Başkanı Dieter Hundt, “Rica ederim, lütfen çalışma yasalarının daha fazlalaşmasına ve gereksiz yere abartılmasına izin vermeyiniz” dedi.
‘Artışa devam’
Wiesbaden’de Şubat Ayı Dış Ticaret Raporu’nu açıklayan Federal İstatistik Dairesi (DESTATIS) yetkilileri, “Şubat sonunda ihracatımız bir önceki yıla oranla yüzde 9 civarında artarak 84.6 milyar Avro’ya çıkarken ithalatımız ise yüzde 7 oranında yükselerek 67.7 milyar Avro’ya çıktı” dediler. Dış ticaret fazlalığının ise 16.9 milyar Avro’ya çıktığını bildiren yetkililer, bunun da 2.6 milyar Avro arttığına dikkat çektiler.
Kriz yaradı
Bu yıl içinde Çin Halk Cumhuriyeti’nin dış ticarette hamle yaparak Almanya’yı geçmesi bekleniyordu. Ancak uzmanlar Çin’in piyasalardaki çalkantılardan özellikle de ABD’nin durgunluğa girmesinden daha fazla etkileneceğinden hareket ediyorlar.
Ancak bazı iktisatçılar Almanya’nın henüz 2007 yılında elde ettiği siparişleri ihraç ettiğine dikkat çekerlerken, “Daha sonra sipariş defterlerinin durumunun nasıl olduğu konusunda ve gidişatın olumlu olacağına ilişkin somut bir veri yok” denildi. (EKONOMİ SERVİSİ)

Bankalarda fatura çalışana
Köln’de yapılan “Sermayenin Gücü-Dünya Ekonomisi Geriliyor mu?” başlıklığını taşıyan ve Amerika’da başlayan emlak krizinin Almanya’ya yansıması ve krizin yükünü halkın çekmemesi için yapılabileceklerin konuşulduğu toplantıda önemli bilgiler yer aldı.
Ver.di NRW Banka ve Sigortalar Sorumlusu Frank Fassin ise West LB’nin personelinin 10 yıl önce 10 bin 500 olduğunu, şimdi 6 bin kişiyle işlerin yapıldığını ve bunların da 1350’sinin işini kaybedeceğini açıkladı. Bunu engellemek için sendikanın çaba harcadığını ancak bankalar arasındaki rekabetin değişik banka personellerini birbirine düşürecek boyuta yükseldiğini bildirdi. Fassin’in verdiği bilgiye göre Sparkasse çalışanları ile West LB çalışanları, işyerlerini kaybetmemek için azgın bir rekabet yaşamaktalar. Sendikacı, sermayenin belli alanlarda yok edildiğine ama tekelleşmenin sermayenin yoğunlaşmasının da hızla sürdüğüne dikkat çekti.
ÖNCEKİ HABER

ÖZGÜRCE

SONRAKİ HABER

AKP’li aday camideki kahvaltı etkinliğinde seçim çalışması yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa