11 Nisan 2008 04:00

Şube kapatmaya tepki büyüyor

Belediye-İş Sendikası Genel Merkezi’nin İstanbul 3 No’lu Şube’yi kapatmak istemesine, Belediye-İş İstanbul şubelerine üye işçilerin ardından Türk-İş’e bağlı sendikaların İstanbul şubelerinden de tepki geldi. Sendikaların yaptığı ortak açıklamada, işçi sınıfına saldırıların yaygınlaştığı son dönemde böyle bir gelişmenin yaşanmasının sınıf hareketini olumsuz etkileyeceği belirtildi

Paylaş

Belediye-İş Sendikası Genel Merkezi’nin İstanbul 3 No’lu Şube’yi kapatmak istemesine, Belediye-İş İstanbul şubelerine üye işçilerin ardından Türk-İş’e bağlı sendikaların İstanbul şubelerinden de tepki geldi. Sendikaların yaptığı ortak açıklamada, işçi sınıfına saldırıların yaygınlaştığı son dönemde böyle bir gelişmenin yaşanmasının sınıf hareketini olumsuz etkileyeceği belirtildi.
Basın-İş İstanbul Şubesi, Deri-İş Tuzla Şubesi, Haber-İş İstanbul 1 No’lu Şube, Harb- İş İstanbul Şube, Harb-İş Anadolu Yakası Şube, Petrol-İş İstanbul Şube, Selüloz-İş İstanbul Şube, Tez-Koop-İş İstanbul 2 No’lu Şube, Türkiye Gazeteciler Sendikası İstanbul Şube, Yol-İş İstanbul 1 No’lu Şube, TÜMTİS İstanbul ve 1No’lu şubelerinin yaptığı ortak açıklamada, “SSGSS Yasası ile işçi ve emekçilerin var olan haklarının geriye götürülmek, sağlığın paralı hale getirilmek istendiği ve istihdam paketinin sırada bekletildiği bu süreçte bu gelişmelerin yaşanmasından rahatsızız” denildi. Belediye-İş’in İstanbul 1-2-3 No’lu şube üyeleri, yöneticileri, temsilcileri ve başkanlarının işçi ve emekçileri ilgilendiren her konuda en önde durdukları ve sınıfın çıkarı için mücadeleye atıldıkları belirtilen açıklamada, 13-14 Mart’ta SSGSS’ye karşı yapılan iş bırakma eylemine de en kitlesel ve coşkulu katılımın bu şubeler tarafından sağlandığı hatırlatıldı.
SSGSS’ye karşı bu kadar aktif değildi
“Belediye-İş sendikamızın genel başkanı (Nihat Yurdakul) şu anda aynı zamanda konfederasyonumuz Türk-İş’in eğitim sekreterliğini yapmaktadır. SSGSS sürecinde bu kadar aktif tutumunu göremediğimiz Sayın Nihat Yurdakul’un, mücadeleci bir şube başkanı olan Hüseyin Ayrılmaz’ı ve şubesini tasfiyeye yönelik bu ısrarlı girişimini onaylamıyoruz” denilen açıklamada, sendikalara güvenin zayıfladığı son süreçte iç çekişmelerin sendikaları geriye götürdüğü ifade edildi. Muhalif görüşlere tahammülsüzlük ve tasfiye girişimlerinin, sendika yönetiminde olan iktidarı güçlendirebileceğini, fakat sendikaları güçlendirmediğinin ortada olduğunu belirten şubeler, “Her türlü muhalefeti temizlemek ve dikensiz gül bahçesi yaratmaya çalışmak işçi sınıfının örgütleri ile bağdaşmayacak bir anlayıştır. Mücadeleci işçilere, yöneticilere sahip çıkılması gerektiğini düşünüyoruz” denildi.
Açıklamada, Türk-İş ve bağlı sendikaların genel merkezlerinin yaşananları değerlendirmesi ve soruna müdahale etmesi gerektiği kaydedildi. (İstanbul/EVRENSEL)
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Meclis’te SSGSS eylemi

SONRAKİ HABER

Ahmet Altan'a "Cumhurbaşkanına hakaret" suçlamasından para cezası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa