11 Nisan 2008 00:00

Meclis’te SSGSS eylemi

Meclis Dikmen Kapısı’na gelen işçi ve emekçiler, SSGSS Yasa Tasarısı’nın geri çekilmesini istedi

Paylaş

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası (SSGSS) Tasarısı’na karşı uzun süredir alanlarda olan işçi ve emekçiler, dün de Meclis Kapısı’ndan hükümeti uyardılar. Emekçiler diğer illerde de yürüyüş ve açıklamalar yaparak tasarının geri çekilmesi talebini yinelediler.
DİSK, KESK, TMMOB, Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve Türk Diş Hekimleri Birliği’nin (TDHB) çağrısı ile Meclis Dikmen Kapısı’nda bir araya gelen işçi ve emekçiler, burayı miting alanına çevirdiler. Beş konfederasyon ve meslek örgütünün çağrısına, Türk-İş’e bağlı Yol-İş, Tez Koop-İş, Petrol-İş ve TÜMTİS sendikalarının Ankara şubelerinin de aralarında bulunduğu Ankara Şubeler Platformu da destek verdi.
Eyleme, ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras, DTP’den Özdal Üçer ve Gültan Kışanak, DSP’den Hasan Macit, CHP’den Çetin Soysal ile EMEP Genel Başkan Yardımcısı Haydar Kaya da katıldı. ÖDP Genel Başkanı Uras, genel kurulda, bütün işçi ve emekçileri Meclis’e çay içmeye çağırdığını, AKP’lilerin de “O kadarına paran yetmez” dediğini aktardı.
Eyleme, SES kongresi için Ankara’da bulunan Kamu Hizmetleri Enternasyonali (PSI) Sendikal Haklar ve Özgürlükler Departmanı’ndan Chidi King de katıldı. Eyleme katılan grevdeki Birleşik Metal-İş üyesi TEGA işçileri de kendi taleplerini dile getiren pankart ve dövizler taşıdılar.
‘IMF’den daha kararlıyız’
KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul, tasarının temel önceliğinin halkın değil uluslararası sermayenin çıkarları olduğunu söyledi. Tombul, “Türkiye’ye verilecek kredi için SSGSS’nin çıkarılmasını şart koşan IMF heyeti ne kadar kararlıysa, bu alanları dolduran emekçiler onlardan bin kat daha kararlıdır. Bizler bu yasanın yürürlüğe girmesine razı olmayacağız” diye konuştu.
DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, yasa bu haliyle çıksa bile mücadeleyi sürdüreceklerini söyledi. TTB Başkanı Gençay Gürsoy da “Sözün bittiği noktaya geliyoruz. İktidar bizi onların anlayacağı eylemlere itmektedir” dedi. TTMOB Başkanı Mehmet Soğancı da tasarıya karşı tepkilerini 1 Mayıs’ta Taksim’de ve Türkiye’nin bütün alanlarında göstereceklerini ifade etti.
İstanbul’da yürüyüş yapıldı
Herkese Sağlık Güvenli Gelecek Platformu İstanbul bileşenleri, Çalışma Bölge Müdürlüğü’ne yürüyerek SSGSS’nin geri çekilmesini istediler. DİSK üyeleri, Genel-İş binası önünden müdürlüğe yürürken diğer bileşenler ise TEKEL Genel Müdürlüğü’nde toplanarak bölge müdürlüğüne geldi. Müdürlük önünde platform adına açıklama yapan KESK Dönem Sözcüsü ve Eğitim Sen 3 No’lu Şube Başkanı Nebat Bukrek, işçi ve emekçilerin tüm tepkilerine rağmen hükümetin seslerine kulak tıkamayı sürdürdüğünü ifade etti. Bukrek, “Biz işçi ve emekçiler ise yasa tarihin çöplüğüne atılana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz” diye konuştu. “Artık ellerimiz şalterde, gözümüz Ankara yolundadır” diyen Bukrek, işçi ve emekçilerin buna hazır olduğunu ifade etti. Konfederasyonların ve genel merkezlerin işçi ve emekçilerin öfkesini ve mücadele azmini görmesini istediklerini ifade eden Bukrek, “Tereddüt göstermeden genel grev genel direniş kararı alınmalı ve uygulanmalıdır” diye konuştu.
Barikatı açtırdılar
Adana Herkese Sağlık Güvenli Gelecek Platformu tarafından yapılan eylem ise 5 Ocak Meydanı’ndan yürüyüşle başladı. Yürüyüş boyunca “Şalter inecek AKP gidecek”, “Genel grev genel direniş”, “AKP sağlığa zararlıdır”, “IMF uşağı hükümet istifa” sloganları atan emekçilerin AKP il binasının önüne yürümesi ise polis barikatıyla engellendi.
Emekçiler oturma eylemi yaparak polisin tutumunu protesto ettiler. Tepki üzerine barikat açılırken, il binası önünde emekçiler adına KESK Dönem Sözcüsü ve SES Adana Şube Başkanı Mehmet Antmen açıklama yaptı. Yasanın yürürlüğe girmesine izin vermeyeceklerini dile getiren Antmen, yasaya karşı mücadelelerini sürdüreceklerini kaydetti. Antmen, yasaya karşı olan tüm emekçileri Eğitim Sen’in 12 Nisan’da yapacağı bölge mitingine katılmaya çağırdı.
Mutabık değiliz!..
İzmir’de DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve TDP yasanın bu haliyle çıkmasına karşı eylemlere devam edeceklerini dile getirdiler. Konak Kemeraltı Girişi’nde yapılan açıklamaya kurumların yöneticileri katıldı.
DİSK Ege Bölge Temsilcisi Azad Fazla, “Bizler bu yasa tasarısında mutabık değiliz” diye konuştu. Eğitim Sen 1 No’lu Şube Başkanı ve KESK Dönem Sözcüsü Ali Rıza Özer de 12 Nisan Cumartesi Günü yasaya karşı basın açıklamasına katılan kuramlar olarak yapacakları mitinge katılım çağrısında bulundu. Eylemde “AKP yasanı al başına çal”, “AKP sağlığa zararlıdır”, “Gün gelecek devran dönecek”, “Sağlık haktır satılamaz” sloganları atıldı.
SSGSS’ye karşı emekçiler Antalya, Samsun, Edirne, Kilis, Gaziantep ve Malatya başta olmak üzere yurt genelinde alanlara çıkarak eylem yaptılar. (İŞÇİ SENDİKA SERVİSİ)
ÖNCEKİ HABER

SSGSS’ye karşı mücadele kararlılığı

SONRAKİ HABER

Evrensel çalışanları yarın hakim karşına çıkacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa