12 Nisan 2008 00:00

Japon sanatından örnekler sanatseverlerle buluştu

4. Türk-Japon Çağdaş Güzel Sanatlar Sergisi önceki gün Beşiktaş Çağdaş’ta açıldı.

Paylaş

4. Türk-Japon Çağdaş Güzel Sanatlar Sergisi önceki gün Beşiktaş Çağdaş’ta açıldı. Dünyanın çeşitli ülkelerinde düzenlediği sergileri ile Japon sanatını dünyaya tanıtmayı hedefleyen, Tokyo’da yerleşik Art Communication’ın sergisi, İstanbul Mustafa Kemal Merkezi’nde bulunan Beşiktaş Çağdaş’ta 17 Nisan tarihine dek açık kalacak.
Japon sanatından eserlerin yer aldığı serginin açılışı, Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal, MSGSÜ Rektörü Prof. Dr. Rahmi Aksungur, Resim ve Heykel Müzesi Müdürü Prof. Ferit Özşen, İstanbul Japonya Başkonsolos Vekili Mitsuru Horiguchi ve Art Communication Başkanı Masashi Shimizu tarafından gerçekleştirildi. Sergi açılışına Japonya’dan katılan 10 sanatçıya Beşiktaş Belediyesi tarafından teşekkür belgesi ve plaket verildi.
Beşiktaş Belediyesi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ve T.C. Tokyo Büyükelçiliği’nin desteğiyle, Türk ve Japon sanatçıları bir araya getiren sergide, yağlı boya, kaligrafi, geleneksel Japon resim sanatı, seramik, heykel, fotoğraf ve çeşitli Japon el sanatlarından oluşan 212 Japon sanatçının 332 eseri sergilendi. Bunun yanı sıra bugüne dek Türk resim sanatının ustalarının eserlerine yer veren sergide bu yıl, İstanbul’un çeşitli üniversitelerinde görev alan genç sanatçı-öğretim elemanlarının 30 eseri de sanatseverlerin beğenisine sunuluyor.
Sergide bir konuşma yapan Art Communication firmasının başkanı Masashi Shimizu, emeği geçen herkese teşekkür ederek, İstanbul’da böyle bir sergi açmış olmaktan dolayı duyduğu mutluluğu dile getirdi. Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal da konuşmasında Beşiktaş Belediyesi olarak gerçekleştirdikleri etkinliklerin süreceğini ifade etti. Ünal ayrıca, Beşiktaş’ta öğrenim görmekte olan tüm ilköğretim öğrencilerinin de sergiyi izleyeceğini söyledi. Sergi, 17 Nisan tarihine dek izlenebilecek. (İstanbul/EVRENSEL)
Bilgi için: (212) 351 93 94
Refik Sıla Güvenç
ÖNCEKİ HABER

ZEUS SUNAĞI

SONRAKİ HABER

Metris Cezaevinde yangın: Çok sayıda itfaiye ve polis sevk edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa